Ali Vasfi Eskicioğlu: İnsanımızı Kendi İşini Yapmaya Özendiriyoruz

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Eskişehir Hizmet Merkezi Müdürü Ali Vasfi Eskicioğlu, girişimcilere iş kurarken başarılı olmak için değişik alanlarda, doğru zamanda yatırım yapmak gerektiğini bildirdi. Detaylar haberimizde..

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Eskişehir Hizmet Merkezi Müdürü Ali Vasfi Eskicioğlu, girişimcilere iş kurarken başarılı olmak için değişik alanlarda, doğru zamanda yatırım yapmak gerektiğini bildirdi.

Eskicioğlu yaptığı açıklamada KOSGEB destek kredileri hakkında bilgi verdi.

Kent merkezi ve 11 ilçede 65 uygulamalı girişimcilik kursu verdiklerini ifade eden Eskicioğlu, bir önceki yıla göre 2013 yılında işletmelerde, uygulamalı girişimcilik kursuna katılan kişilerde artış yaşandığına dikkati çekerek, "Geçtiğimiz yıl bin 533 kişi, son 3 yılda ise 3 bin 361 kişi, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak iş kurmaları için destek hakkı kazandı. 2013 yılında toplamda 4,5 milyon liralık destek ödemesi yaptık. Bunun 1 milyon 950 bin lirası Ar-Ge destek ödemeleri, 1 milyon 850 bin lirası girişimcilik destek ödemeleri ve kalan 700 bin lirası ise diğer desteklerle ilgili ödemelerdir. 2014 yılındaki hedefimiz de 6 milyon liralık destek verilmesi yönündedir" diye konuştu.

KOSGEB Eskişehir Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak son 2 yılda işletmelerde 533 kişinin istihdam edildiğini dile getiren Eskicioğlu, bu kişilerin 12 ile 36 ay arasında değişen sürelerde maaşlarının ödenmesi için yüzde 50 ile 75 oranlarında hibe desteği verildiğini anımsattı.

"İnsanlara kendi işini yapmayı özendiriyoruz"

Girişimcilik kurslarını il ve ilçelerde yaymaya çalıştıklarını dile getiren Eskicioğlu, şunları kaydetti:

"İnsanlara kendi işini yapmayı özendiriyoruz. Başarılı işletmelerin hayata geçirilmesi bizim için önemli. Başarısız olanlarda oluyor. Kurulmuş işletmelerden bir kısmı elbette kapanabiliyor. Bu gayet doğaldır. Bizde ki hata körü körüne, bilmeden işe girişmek. Kalkınmış ülkelerde de kurulan işletmelerin yarısı ilk 3 yıl içerisinde kapanıyor. Bizim verdiğimiz uygulamalı girişimcilik eğitimleriyle bunu aşıyoruz. İnsanlar biraz daha bilinçli olarak işini kuruyorlar. Önce eğitimi alıyorlar. 'Bu yatırımı yapmamalıyım' diye düşünüyorlar. Çünkü ceplerindeki paranın bizim milli servetimiz olduğunun farkına varmalarını sağlıyoruz. Şunu gözlemliyoruz, daha değişik alanlarda, doğru zamanlarda yatırım yapanlar daha başarılı oluyor. Herkesin yapabileceği işi yapanlar, pasta, börek salonları, kafeterya, takı dükkanları gibi bu işlere girişenler başarısız olabiliyor."

Eskicioğlu, başvurular arasında inovatif bir iş projesi gördükleri takdirde Ar-Ge desteklerine yönlendirdiklerini anımsatarak, "Ar-Ge destek miktarı 400 bin liradan başlıyor, 1 milyon liraya kadar çıkıyor. Destek hibe oranı yüzde 75'lerde ayrıca devletin Ar-Ge teşvikiyle ilgili çalışmalarında, vergilerde de indirimi söz konusu. Bunlardan faydalandırıyoruz. Eskişehir'de iki üniversitenin olması sebebiyle mezunlardan ve var olan işletmelerden Ar-Ge desteği almalarını sağlayacak inovatif projeler bekliyoruz" dedi.

Haberimizi  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor