TÜBİTAK'tan Ukrayna İle Ortak Proje Yapacak Araştırmacılara Destek!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Ukrayna Bilimler Akademisi (NASU) arasında açılan işbirliği çağrısı ile araştırmacıların yapacakları ortak projelere 360 bin liraya kadar destek verilecek. Detaylar haberimizde..

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Ukrayna Bilimler Akademisi (NASU) arasında açılan işbirliği çağrısı ile araştırmacıların yapacakları ortak projelere 360 bin liraya kadar destek verilecek.

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK ile NASU arasında açılan işbirliği çağrısı ile iki ülke araştırmacılarının yapacakları ortak projeler, 360 bin liraya kadar desteklenecek. TÜBİTAK’ın ’2514' kodlu programı kapsamında NASU ile yapılacak işbirliği çerçevesinde 2014-2016 yıllarında ortak araştırma projeleri desteklenecek.

Malzeme, nanoteknoloji, bilgi ve iletişim teknolojileri, biyoteknoloji, enerji, çevre ve sağlık bilimleri gibi alanlarda hazırlanacak ortak proje ile Türkiye’deki araştırmacı TÜBİTAK’a, Ukrayna’daki araştırmacılar ise NASU’ya başvuracak. Başvuruları iki kuruluş bağımsız olarak değerlendirecek ve her iki kuruluşun da onay verdiği projeler desteklenmeye hak kazanacak.

Program kapsamında Türkiye’deki araştırmacılara talep etmeleri durumunda TÜBİTAK tarafından yıllık 120 bin liraya kadar araştırma desteği verilecek. Hazırlanacak projelerin süresi 3 yılı aşmayacak. Böylece ortak projelere toplamda 360 bin liraya kadar destek imkanı sunulacak.

Araştırmacıların karşılıklı yapacakları ziyaretlerin masraflarını TÜBİTAK ve NASU karşılarken, bu çerçevede her bir ekip karşı ülkeye yıllık 60 güne kadar bilimsel ziyaret gerçekleştirebilecek.

Başvurular 14 Mart’a Kadar

İşbirliği kapsamında TÜBİTAK’a proje önermek isteyen araştırmacılar, başvurularını 14 Mart 2014'e kadar, gerekli evraklarla birlikte TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğüne yapması gerekiyor.

9 Ülke ile İşbirliği Fırsatı Sunan 11 Program Açıldı

TÜBİTAK’ın bilim ve teknoloji alanında 22 ülkeden 27 kuruluşla işbirliği anlaşmasının bulunduğu hatırlatılırken, söz konusu anlaşmalar çerçevesinde şu an ABD, Almanya, Bulgaristan, Belarus, Hindistan, Slovakya, Belçika, Tunus ve Moğolistan’daki araştırmacılar ile işbirliği için başvuru yapılabildiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, işbirliği fırsatı sunulan ve açık olan programların kodları ve isimleri şöyle:

- 2501 - ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ile İkili İşbirliği Programı

- 2502 - Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAS) ile İkili İşbirliği Programı

- 2503 - Belarus Ulusal Bilimler Akademisi (NASB) ile İkili İşbirliği Programı

- 2506 - Hindistan Bilimsel ve Endüstriyel Arş. Konseyi (CSIR) ile İkili İşbirliği Programı

- 2507 - Almanya Araştırmalar Konseyi (DFG) ile İkili İşbirliği Programı

- 2510 - Tunus Yüksek Öğretim ve Bilimsel araştırma Bak. ile İkili İşbirliği Programı

- 2513 - Slovakya Bilimler Akademisi (SAS) ile İkili İşbirliği Program

- 2525 - Almanya Eğt. ve Arş. Bakanlığı (BMBF) ile İkili İşbirliği Programı

- 2526 - Moğolistan Bilimler Akademisi (MAS) ile İkili İşbirliği Programı

- 2539 - Belçika Flaman Bölgesi Araştırma Kuruluşu (FWO) ile İkili İşbirliği Programı

- 2540 - Slovakya Bilimler Akademisi (SAS) ile Tematik İşbirliği Programı

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi bilim ve teknoloji alanında projeleri bulunan girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor