Genç MÜSİAD'dan 100 Fikre 100 Şirkete 10 Milyon TL Destek!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu, “100 Fikir 100 Şirket 10 Milyon Destek” projesiyle hem 100 Girişimciyi iş sahibi yapıyor, hem de melek yatırımcılık kavramına karşı yepyeni bir yatırım modelini duyurmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde..

Genç MÜSİAD, 100 Fikir 100 Şirket 10 Milyon Destek projesiyle hem 100 Girişimciyi iş sahibi yapıyor, hem de melek yatırımcılık kavramına karşı yepyeni bir yatırım modelini duyurmaya hazırlanıyor.

Genç MÜSİAD, geleceğin işadamlarını ve MÜSİAD yöneticilerini yetiştirmek, onları hayata hazırlamak, sahip olduğu değerleri ve tecrübelerini gençlerle paylaşmak maksadıyla MÜSİAD Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla, 2002 yılında kurulan bir platform.MÜSİAD bünyesinde genç, idealist, kararlı ve heyecanlı bir grup genç tarafından başlatılan Genç MÜSİAD çalışmaları, hızla ülkemize yayılıyor ve bugün 2100′e yakın üyesiyle Türkiye çapında faaliyetlerini sürdürüyor.

Dünyanın 68 ülkesinde temsilciliği, Türkiye'nin 35 ilinde şubesi ve toplamda 3000'i aşkın üyesi ile Türkiye’nin en yaygın ve en etkili genç sivil toplum kuruluşu olan Genç MÜSİAD, bu yaygınlığını da kullanarak Anadolu’nun en uzak il ve ilçelerindeki girişimci adaylarını 100 bin TL başlangıç sermayesi ile buluşturarak şirketini kurmasına olanak sağlıyor. 

Girişimci adayları proje başvurularını www.100fikir100sirket.com web sitesine girerek yapabiliyorlar.Değerlendirme sonunda seçilecek en iyi 100 proje, her biri kendi sektöründe lider isimler MÜSİAD’lı iş adamları tarafından 100 Bin TL ve üstü rakamlarla fonlanarak kurulan şirketler, yatırımcıların da deneyimiyle iş hayatına “Merhaba” diyecekler. Her sektörden başvurunun kabul edildiği 100 Fikir 100 Şirket projesine başvurmak için MÜSİAD ya da Genç MÜSİAD üyeliği şartı aranmazken iş fikrinde aranacak üç özellik “Sürdürülebilirlik”, “Yenilikçilik” ve “Ölçeklenebilirlik olarak belirtiliyor.

“Melek yatırımcılık” kavramını derinlemesine incelediklerini ve yüzlerce gençle talepleri ve ihtiyaçları üzerine görüşmeler yaptıklarını belirten Müsiad Gençlik Kurulu Başkanı Faruk Akbal, "Türkiye koşullarına, kültürümüze ve gençlerin ihtiyaçlarına yönelik yeni bir başlangıç sermayesi modeline olan ihtiyacı fark ettiklerini" belirtiyor ve şöyle devam ediyor: 

“Gençlerin ihtiyaçlarını, melek yatırım alan gençlerin yatırımdan sonra yaşadığı zorlukları, gençlerin bir iş adamı yetiştirme gayesiyle değil, bir anda parayı 5’e katlama aracı olarak ele alındığı gerçeğini göz önüne alınca yeni bir yaklaşım geliştirdik. Bu yeni yaklaşımı 6-7 Aralık tarihlerinde düzenleyeceğimiz 4. Uluslararası Genç İş adamları Kongresi’nin açılış konuşmasında hem Türkiye, hem de dünya kamuoyuna açıklayacağız. “

Genç MÜSİAD’ın ismini şimdilik sır gibi sakladığı bu yeni Başlangıç Sermayesi modelinin öne çıkan birkaç farkı şöyle:

  • Yatırımcı, genç girişimcinin motivasyonunu düşürecek, heyecanını azaltacak derecede yüksek bir hisse alamayacak. Baskın hisse girişimcinin elinde olacak.
  • Yatırımcı, parasını katlamak için girişimin doğal büyüme sürecine zarar verecek bir hızlandırma yapamayacak.
  • Yatırımcı, girişimciye paradan önce deneyim sağlamayı amaç edinmiş olacak ve zaten bu yatırımcı ağına da bu bakış açısıyla bakan yatırımcılar kabul ediliyor. Yani yatırımcı, girişimcinin öncelikle akıl hocası olduğu yaklaşımıyla hareket edecek. 

100 Fikir 100 Şirket 10 Milyon Destek  projesine www.100fikir100sirket.com adresinden başvurabilirsiniz. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2013, bu sebeple başvurmak isteyen girişimci okurlarımızın acele etmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca, 6-7 Aralık'ta gerçekleşecek Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'ne katılmak istiyorsanız www.ugik.org sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz. Genç MÜSİAD hakkında detaylı bilgiye ise www.gencmusiad.org.tr ulaşabilirsiniz.

Haberimizi özgün ve gelecek vadeden projeleri olan girişimci okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.
Yazar Esra Tavukçu Hakkında

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden 2011'de mezun oldu, 2008-2011 yıllarında Young Guru Academy'de (YGA) çeşitli projelerde görev aldı. Yazar nitelikli içerik sitelerine freelance olarak editörlük, sosyal medya danışmanlığı yapmaktadır. Mayıs 2013 - Mart 2014 aralığında Girişim Haber'de editörlük yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor