Hazır Ofis Arayan Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gereken 6 Nokta

Bir girişimci büyük düşünüp küçük başlamalı. Ofisi ihtiyacı olduğu kadar olmalı, kullanmadığı alanların kirasını ödememeli… Önemli başlıklar altında dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayalım. Detaylar haberimizde..

Girişiminiz için yola koyulmaya hazırsanız ofis seçimi veya sanal ofis seçimi çok önemlidir. Mümkün olduğunca paranızı reklama, tanıtıma ve ürününüzü iyileştirmeye harcamalısınız. İnternette karşılaştığımız Google ofisleri milyar dolarlık şirketlerin fotoğraflarıdır. Bir girişimci büyük düşünüp küçük başlamalı. Ofisi ihtiyacı olduğu kadar olmalı, kullanmadığı alanların kirasını ödememeli…

Önemli başlıklar altında dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayalım.

Konum

Bu başlığı iki açıdan incelemeliyiz. Tuttuğunuz hazır ofisin adresinin bilinen bir yerlerde olması şüphesiz firmanız adına bir avantajdır. Eminim siz de bir firmayı incelerken iletişim sayfasına bakıp nerede olduğuna göz atıyorsunuzdur. Bilinen bir binada, caddede, semtte olmak firmanızın adına bir avantaj olacaktır. Bilinen bir yerlerde olmalı diye sakın evinizden uzakta, trafikte çok vakit kaybedeceğiniz bir yerde de ofis tutmayın. En önemli sermayemizin vaktimiz olduğunu düşünürsek, en iyi ofis evime en yakın ofistir diyebiliriz.

Ücret ve Esnek Ödeme

Girişimcisiniz ve yarın ne olacağını pek kestiremiyorsunuz. Büyüyebilirsiniz veya kötü senaryoya göre oyundan çıkabilirsiniz. Sizi 12 ay, 24 ay bağlayan kontratlardan kaçmanızı tavsiye ederiz. Bazı servisli ofis firmaları 1 ay önceden haber vermek şartıyla kontratınızı sonlandırabiliyor, bazıları ise 12 boyunca ödeme talep edebiliyor. Bir başka nokta ise fiyatlara neler dahil, neler dahil değil diye detaylı incelemenizde yarar var. Beklenmedik süprizler hesaplarınızı bozabilir. Hazır ofis veya sanal ofis tutacağınız firmadan bu konuda detaylı bilgi isteyin. Ayrılık şartlarını önceden konuşun.

Telefon Cevaplama Hizmeti

İyi bir santral ve iyi sekreterler sizi olduğunuzdan 10 kat daha güçlü gösterebilir. Santral teknolojisinin neler yapabildiğini bankalar sayesinde artık hepimiz biliyoruz. Mesela şöyle bir anons çok daha yakışıklı olabilir. — Etohum'a hoş geldiniz, dahili numarayı bliyorsanız lütfen tuşlayınız. For English press nine. Operatör için bekleyiniz.– Çok personeliniz olmasa bile dahili numara konusu biraz hava katacaktır. Bekleyen müşteriyi sekreterler firmanızın ismi ile karşılar ve sizin cebinize telefonu aktarır. Unutmayın, iyi bir ilk izlenim için ikinci şansınız yoktur.

Ortak alanlar, Networking

Tutacağınız hazır ofis veya sanal ofis firmasında ortak alanlar, bahçe, lobi gibi alanlar olması sizi çok farklı kişilerle tanıştırabilir. Ne zaman iyi bir müşteri bulacağınız veya yatırımcı bulacağınız hiç belli olmaz. Mümkün olduğunca bu alanlarda vakit geçirip insanlarla tanışmanız her zaman faydanızadır.

Toplantı Odaları

Genelde hazır ofislerde müstakil ofis alanlarını küçük olur. Müşterilerinizi toplantı odalarında ağırlamanız firmanıza değer katacaktır. Toplantı odalarını gezin, ekipmanları deneyin fiyatları karşılaştırırken nelerin dahil olduğunu sorun. “Adamı kendi bahçende döveceksin” diye bir tabiri var büyüklerin. Müşterinizi kendi toplantı odanıza çağırın, sunumunuzu yapın ve o işi alın. Bir toplantı odasında olmazsa olmazlar; projeksiyon cihazı, beyaz tahta, telekonferansa uygun alt yapı ve kablosuz internet.

Büyümeye Müsaitlik

Bugün belki 1 kişi ile başladığınız şirketiniz aylar geçtikçe iki, üç, dört ve daha fazla kişi olacak. Böyle durumlarda Hazır ofis firmanız ve kontratınız büyümeye uygun mu? Müsait odaları var mı? Fiyatları büyük odalarda da makul mü? Bu soruları sıkı bir şekilde değerlendirmeniz faydanıza olacaktır.

Etohum kaynaklı Sadık Kocabaşa'nın kaleme aldığı makale haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorumlar

Serkan
Serkan
Yazı için teşekkürler.
ümit umut
ümit umut
Yurt dışında yaşamak ve ortak iş düzeni  kurmak  …
Orta Asya da Kırgızistan merkezli ve aynı zamanda Özbekistan ve Kazakistan da açılabileceğimiz altyapısını hazırladığım bir iş projem adına az bir sermaye koyarak hem çalışma izni hem de oturma izni ve şirket ortağım olacaksınız bu yüzden az sermayesi olan bir ortak arayışındayım ilgilenirseniz tanışmak isterim. Büyük risklere girmeden hayırlısı ile başaracağız ben kendimden ve projemden eminim.
Saygılarımla…
nemesis.73@outlook.com
Skype :    nemesis.73_1

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor