Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Avrupa'daki Türk Girişimcilerin Yıllık Cirosu 62,8 Milyar Euro!

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bulunan ve sayıları 150 bini bulan Türk girişimcilerin yıllık ciroları 62.8 milyar euroya ulaştı. Bu rakam AB bütçesinin yarısına yakın.

Türk girişimciler Avrupa Birliği'nde (AB) taht kurdu... AB ülkelerinde bulunan ve sayıları 150 bini bulan Türk girişimcilerin yıllık ciroları 62.8 milyar euroya ulaştı. Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) 2012 yılında AB'de yaşayan ve iş yapan Türk girişimcilerin konumunu araştırdı.

AB Nüfusunun Yüzde 1'i

Vakfın tespitlerine göre 2013 itibariyle Türkiye'den göç etmiş 6.8 milyon kişi muhtelif ülkelerde yaşıyor. Bunların 5.2 milyonu AB ülkelerinde bulunuyor ve birliğin nüfusunun yüzde 1'ini oluşturuyor. Üstelik önemli bir kısmı da işveren konumunda.

AB Bütçesinin Yarısı

AB'nin ilk 15 ülkesinde bağımsız çalışarak geçimlerini temin eden girişimcilerin sayısı 118 bin ve ciroları 62.8 milyar euroya ulaşmış durumda. AB bütçesinin 146 milyar euro olduğu dikkate alındığında, rakamın büyüklüğü ortaya çıkıyor.

3 Kişiden 2'si Almanya'da

AB'de yaşayan Türk girişimcilerin yüzde 68’i Almanya'da ikamet ediyor. Ardından Fransa ve Hollanda'da yaşayanlar geliyor. Diğer yandan birliğin yeni üyeleri Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan da bünyesinde sayısal olarak önemli miktarda Türk işletmesi barındırıyor.

2020'de 200 Bini Aşacak

2007 başında birliğe katılan Bulgaristan ve Romanya'daki Türk girişimciler de göz önüne alındığında sayıya 27 bin 500 kişi daha ekleniyor. Böylece toplam girişimci sayısı 150 bine yaklaşırken, yatırım hacmi 16.3 milyar euroya, toplam ciroları da 62.8 milyar euroya ulaşıyor. TAVAK, 2020 yılında AB’deki Türk girişimci sayısının 200 bini aşacağını öngörüyor.

TAVAK ve çalışmaları hakkında detaylı bilgi için www.tavak-de.com web adresini ziyaret edebilir, raporun özet dokümanına buradan erişebilirsiniz. Raporu bizimle paylaşan TAVAK yetkilisi Faruk Şen beye teşekkür ediyoruz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 9.388 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Dünya'dan
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalıştı (2005-2011). Tekstil sektöründe yöneticilik yaptı (2011-2016). 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber adıyla profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra Hedef Dijital şirketi ile müşterilerine yazılım, içerik, sosyal medya ve pr konularında Ajans Çözümleri sunuyor, Danışmanlık veriyor.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız