Etohum ve Aslanoba'dan Girişimcilere 6 Milyon Dolar!

Türkiye’nin önde gelen birçok internet girişimine destek olarak hayata geçmesine katkıda bulunan Etohum ile iş dünyasının önde gelen isimlerinden Hasan Aslanoba arasında yatırım anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile Etohum Yatırım A.Ş. ve Hasan Aslanoba, seçilen girişimlere üç yıl içinde 6 milyon dolar yatırım yapacaklar. Aslanoba Gıda A.Ş. CEO’su Hasan Aslanoba, Etohum A.Ş.’ye 1,2 milyon dolar yatırım yaparak Etohum’un yatırımcı şirketine yüzde 10 ortak oldu. Detaylar haberimizde..

Türkiye’nin önde gelen birçok internet girişimine destek olarak hayata geçmesine katkıda bulunan Etohum ile iş dünyasının önde gelen isimlerinden Hasan Aslanoba arasında yatırım anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile Etohum Yatırım A.Ş. ve Hasan Aslanoba, seçilen girişimlere üç yıl içinde 6 milyon dolar yatırım yapacaklar.

Aslanoba Gıda A.Ş. CEO’su Hasan Aslanoba, Etohum A.Ş.’ye 1,2 milyon dolar yatırım yaparak Etohum’un yatırımcı şirketine yüzde 10 ortak oldu. Bu miktar, girişimcilerin ilk yatırımlarına destek olmak için kullanılacak ve yatırım tutarı üç yıl içinde 3 milyon dolara kadar artırılacak. Hasan Aslanoba, aynı zamanda Etohum’un üç yıl içinde seçtiği ve ortak olacağı 30 girişime Etohum A.Ş. ile birlikte 3 milyon dolar yatırım yapacak.

Etohum A.Ş.’den yatırım desteği almak isteyen girişimciler için başvurular Haziran’da başlayıp Aralık ayına kadar devam edecek.

Etohum Süreci Nasıl İşler?

Etohum, yeni ekonomiye odaklanan erken aşamadaki girişimleri destekleyen ve kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilere ilk yatırımlarını yaparak süreci hızlandıran bir organizasyondur. Erken aşamada kendi intetnet şirketini kurmak üzere veya kurmuş olan girişimciler Etohum’dan destek almak için başvuru yapabilirler.

Belirlenen tarihler arasında Etohum’a başvuru yapanlar arasından seçilen 15 girişim, ilk etapta Etohum Kampı’na davet edilir ve bu süreçte farklı konularda uzmanlığı olan akıl hocaları, işlerini başlatmaya yardımcı olurken, aynı zamanda seçilen girişimcilere koçluk ve danışmanlık yaparlar. Bu girişimlere Etohum A.Ş. tarafından ilk yatırım yapılır.

Bugüne kadar 200′e yakın girişimi seçip destekleyen Etohum, Türkiye’nin önde gelen internet şirketlerinden Grupanya, Balerin, Evidea, Pembepanjur, İndirdik, Infodif, Ehil, Gamester, Userspots, Connected2me, Dekoreko gibi şirketleri de bu süreç içinde seçmiştir.

Hasan Aslanoba Kimdir?

Hasan Aslanoba, 6 Kasım 1963’de Bursa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek öğrenim gördü. Daha sonra, 1986 – 1988 yıllarında ABD’de bulunarak, San Diego National University’den İşletme İdaresi Master (MBA) diploması aldı.

1990’da aile şirketi Erikli Su’da CEO olarak çalışmaya başladı. Uyguladığı stratejiler çok olumlu sonuçlar sağladı ve 2005’de Erikli markası, pet ve damacana su pazarlarının lideri oldu.

2006’da Erikli Su ile ambalajlı su işinin dünyadaki en büyük şirketi olan Nestle Waters arasında Türkiye ortaklığını gerçekleştirdi. Ortak şirkette sadece yerel bir ortak olarak değil, aynı zamanda CEO olarak da görev üstlendi. Ortaklık süresince de yaptığı yatırımlar ile dünyanın en büyük ve en verimli su dolum fabrikalarından birini Bursa’da kurdu. Yarattığı ekonomik değer sayesinde, son yıllarda Bursa’nın vergi sıralamalarında kurum ve şahıs olarak sürekli en üst sıralarda yer aldı.

2012’de internet tabanlı yenilikçi iş modellerine odaklanma kararı aldı ve yeni hedeflerini gerçekleştirmek için ortaklıktaki CEO görevinden ayrıldı.

Bugüne kadar toplam 9 yatırım yapan Hasan Aslanoba’nın melek yatırımcı olarak yaptığı yatırımlar arasında Anymeeting, Boni, Tablet Seminerler, Ehil, AlwaysFashion ve İncir gibi girişimler yer alıyor.

Ayrıca, 2013 yılı içinde kendi şirketi Aslanoba Gıda A.Ş. bünyesinde tazedirekt ve webnak markaları ile yenilikçi iş modellerini pilot olarak faaliyete aldı.

Etohum kaynaklı alıntı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor