”Yeni Fikirler Yeni İşler” Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu!

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından 8 yıl önce bir ilk olarak düzenlenmeye başlanan ve bugüne kadar büyüyerek gelen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nın Finali büyük bir heyecana sahne oldu. Genç girişimcilerin geliştirdiği projelerin kıyasıya yarıştığı finalde, 75 bin TL’lik Savunma Sanayii Müsteşarlığı Büyük Ödülü Türkiye’nin savunması üzerinde önemli güç yaratacak bir “Arı Gözü” projesine verilirken, yarışmanın ana sponsoru Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’ne layık görülen Dentofast ekibi de diş sağlığı projesi ile 100 bin TL aldı. Engelliler için yaptığı proje ile Javatar ekibi de 75 bin TL’lik Türk Telekom Büyük Ödülü’nü kazandı. Detaylar haberimizde..

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından 8 yıl önce bir ilk olarak düzenlenmeye başlanan ve bugüne kadar büyüyerek gelen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nın Finali büyük bir heyecana sahne oldu. Genç girişimcilerin geliştirdiği projelerin kıyasıya yarıştığı finalde, 75 bin TL’lik Savunma Sanayii Müsteşarlığı Büyük Ödülü Türkiye’nin savunması üzerinde önemli güç yaratacak bir “Arı Gözü” projesine verilirken, yarışmanın ana sponsoru Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’ne layık görülen Dentofast ekibi de diş sağlığı projesi ile 100 bin TL aldı. Engelliler için yaptığı proje ile Javatar ekibi de 75 bin TL’lik Türk Telekom Büyük Ödülü’nü kazandı. Her üç proje de kendi alanlarında önemli gelişmelere işaret ediyor.

Her yıl giderek artan bir ilgi ile takip edilen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması'na Elginkan Vakfı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Telekom, Denizbank, Intel, Aselsan ve OSTİM gibi dev kuruluşlar destek veriyor. 

Geçtiğimiz 7 yılda YFYİ Yarışması finalist grupları arasından seçilen 20 proje ekibi ODTÜ Teknokent’te şirket kurmuş ve bu genç girişimcilerin başarılı olmaları için gerekli maddi ve manevi destek kendilerine sunulmuştu. Her yıl giderek artan bir ilgi ile takip edilen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’na Elginkan Vakfı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Telekom, Denizbank, Intel, Aselsan ve OSTİM gibi dev kuruluşlar destek veriyor. 

Bu Yıl Savunma, Sağlık ve İletişim Projeleri Ses Getirdi / TIM Ekibi - "Arı Gözü" Projesi

Yarışmanın Savunma Sanayii Kategorisinde yarışan TIM ekibi Savunma Sanayii Müsteşarlığı Büyük Ödülü’nü (75 bin TL), DenizBank Özel Ödülü’nü (25 bin TL) ve Aselsan Özel Ödülü’nü (25 bin TL) alarak yarışmaya damgasını vurdu. Ekibe ait Arı Gözü Projesi ile geliştirilen üç boyutlu yüksek çözünürlüklü mesafe algılayıcı sistemler geliştirilmesi ve bunların kara ve hava araçlarında kullanılması sağlanacak. Böylece, mühimmatlar için hedef ayırt etmek-belirlemek, kara araçlarına atılan mermi veya roketlerin geliş açısı ve yönünü tespit edebilmek mümkün olacak, helikopterlerde MANPAD (uçaksavar füzesi) tespiti de yapılabilecektir. Arı Gözü sistemleri sadece savunma sanayi ile sınırlı kalmayarak ev aletlerinde kumandasız ara yüz geliştirmede ve bunların yanı sıra otomotiv sanayiinde kaza önleme, park yardımı, oto pilot uygulamaları ve yolcu ayrımı (ebeveyn–çocuk) gibi alanlarda da kullanılabilecek. 

Sağlıkta Teknoloji Ödüllendirildi / Isırgan Ekibi - "Dentofast" Projesi

Isırgan ekibi Dentofast projesi ile yarışmanın ana sponsoru Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’ne layık görülerek yarışmanın en büyük ödülü olan 100 bin TL ile ödüllendirildi. Proje ile dişlerini düzeltmek için tel kullanan hastaların günde sadece 20 dakika evlerinde uygulayabilecekleri bir ürün geliştirildi. Bu takviye cihaz özel biyo-silikon bir ağızlık vasıtasıyla tüm dişlere eşit miktarda titreşim uygulamak suretiyle diş kök ve etlerinde hızlı kan dolaşımı ve dişlerin hareketini ve yerleşmesini sağlıyor. Dentofast bu çeşit rahatsızlıklarda yüzde 50’ye kadar kısalan bir tedavi süresi öngörüyor. 

Konuşma Engellilerin Engellerine Son Verilebilecek / Javatar Ekibi

Türk Telekom Büyük Ödülü’nün verildiği Bilişim ve Telekomünikasyon Kategorisi’nin birincisi de Javatar ekibi oldu. Ekip konuşma engelliler için geliştirdiği proje ile 75 bin TL ödül aldı. Javatar ekibinin geliştirmiş olduğu proje ile konuşma engelliler alternatif bir iletişim cihazı yapılacaktır. Proje ile yazının sese dönüştürülmesi, mevcut sistemlerden çok daha gelişmiş şekilde başarılabilmektedir. Bu sistem ile konuşma engelli insanların iletişim kurması çok daha kolaylaşacaktır. Aynı zamanda mevcut diğer sistemlerden çok daha gelişmiş bir yapıya sahip olan bu sistem ile e-kitap okuma, ATM ve kiosk uygulamaları gibi farklı alanlarda da faydalanılacaktır. 

Birbirinden Yenilikçi Projeler Ödülleri Paylaştı

Yarışmada ödüle layık bulunan diğer projeler ise;

Savunma Sanayii Müsteşarlığı İkincilik Ödülü (10 bin TL)

  • Algı ekibinin geliştirdiği yazılım tabanlı su altı akustik askeri haberleşme sistemi

Türk Telekom İkincilik Ödülü (10 bin TL) ve Intel Özel Ödülü (25 bin TL)

  • PragmaCraft ekibinin geliştirdiği kullanıcıların internet üzerinde yaptıkları aramaları anlayarak bunlara cevap verebilen ve uygun sonuçları gösterebilen akıllı arama asistanı.

OSTİM Özel Ödülü (25 bin TL)

  • OE ekibinin geliştirdiği implant tedavilerinde robotik sistemlerin kullanılmasına imkan veren sağlık ürünü oldu.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan ödül törenine oldukça yüksek bir katılım gerçekleşti. Akademisyenlerin, yatırımcıların, girişimcilerin, öğrencilerin ve iş adamlarının yoğun ilgisi ile karşılaşılan final gününe; ODTÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Ahmet Acar, Savunma Sanayii Müsteşarı Sn. Murad Bayar, Elginkan Vakfı Başkanı Sn. İlhan Üttü, Aselsan Genel Müdürü Sn. Cengiz Ergeneman, DenizBank Genel Müdürü Sn. Hakan Ateş, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Orhan Aydın, INTEL Türkiye Kurumsal İlişkiler Müdürü Sn. Ferruh Gürtaş ve Türk Telekom Ar-Ge Direktörü Sn. Enis Erkel de katılarak ödüllerin takdiminde yer aldılar.

Sonuçlar hakkında daha detaylı bilgiyi www.yfyi.info adresinden edinebilirsiniz. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Erdem Öztürk / Girişim Haber
Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor