Bilişim Sektöründeki Girişimcilere 300 Milyon TL Fon Desteği Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sadece bilişimle sınırlı olmak üzere Ar-Ge fonunu oluşturduklarını ve uygulama esaslarını belirlediklerini ifade ederek, ”Yılda 300 milyon TL’ye kadar bir fon söz konusu olacak. Bu fon, sadece bilişime ayrılacak” dedi. Yıldırım, Netaş’ın yeni geliştirdiği teknoloji ve sistemlerin tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iletişim teknolojileri alanında gidişatının fena olmadığını, ancak henüz bu ülkenin potansiyelini yansıtan bir noktaya da gelinemediğini söyledi. Detaylar haberimizde..

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sadece bilişimle sınırlı olmak üzere Ar-Ge fonunu oluşturduklarını ve uygulama esaslarını belirlediklerini ifade ederek, ”Yılda 300 milyon TL’ye kadar bir fon söz konusu olacak. Bu fon, sadece bilişime ayrılacak” dedi.

Yıldırım, Netaş’ın yeni geliştirdiği teknoloji ve sistemlerin tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iletişim teknolojileri alanında gidişatının fena olmadığını, ancak henüz bu ülkenin potansiyelini yansıtan bir noktaya da gelinemediğini söyledi.

Türkiye gibi genç nüfusu olan bir ülkenin bilgi iletişimi alanında çok daha farklı bir yerde olmasını arzu ettiklerini dile getiren Yıldırım, ”Biraz geç kaldığımız doğrudur, ancak burada fırsatı tam anlamıyla da kaçırmış sayılmayız. ’3G’de geç kaldınız’ dediler, ama bugün 3G’de herkesi geçtik. Diğer ‘geç kaldınız’ dedikleri alanlarda da biz yine başarıyı yakalarız” diye konuştu.

İletişim teknolojilerinde daha hızlı, daha verimli çalışma ve daha az kaynak kullanımının önemine işaret eden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Durum ciddi, rekabet başını almış gidiyor. Her gün televizyonlarda cihaz tanıtımları yapılıyor. Biri geliyor, biri gidiyor. Giden aslında bizim kaynağımız. Petrolümüz yok, açığımız var. Ne yapacağız- Aklımızı çalıştıracağız. Akıl terini dökerek aradaki farkı kapatacağız. Yapacağımız bu… Bu açıdan Netaş’ı tebrik ediyorum. Güzel bir iş yaptınız, hızlı hareket ettiniz.”

”Akıl teriyle elde edilen ürünler bire on, yüz veriyor”

Bilişimde üç önemli hedef koyduklarını anlatan Bakan Yıldırım, ”Sizlerden üç şey istiyorum. Yüksek teknolojiye yoğunlaşacaksınız, yerli ürüne yoğunlaşacaksınız ve küresel marka oluşturacaksınız. Bunun için Ar-Ge mi, yenilikçilik mi, kaynak mı ne lazımsa sağlanır. Akıl teri sonucu elde edilen ürünler bire on, bire yüz veriyor. Para, kaynak, katma değer orada” şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım, Ar-Ge alanında yaptıkları çalışmalara da değinerek, şöyle devam etti:

”Daha önceden genel Ar-Ge uygulamasından ayrı, Bakanlık olarak sadece bilişimle sınırlı olmak üzere bir Ar-Ge fonu oluşturacağız demiştim. Şimdi sadece bilişimle sınırlı olmak üzere Ar-Ge fonunu oluşturduk ve uygulama esaslarını belirledik. Yılda 300 milyon TL’ye kadar bir fon söz konusu olacak. Bu fon, sadece bilişime ayrılacak. Yani gayret sizden, fonlama bizden.

İşten Haber kaynaklı haberimizi bilişim sektöründe ki okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Erdem Öztürk / Girişim Haber

Bu içeriği 6.411 kişi okudu.
Kategori: İş Fikirleri, Reel Sektör, Yatırım, Bilişim / Teknoloji
Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor