Halkbank ve TİM, İhracatçı Kobiler İçin Seferberlik Başlattı!

Kobilerin ve girişimcilerin en fazla yanında olan devlet bankası olan Halkbank ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) arasında KOBİ İhracat Seferberliği protokolü imzalandı. Halbank; Üreten Türkiye’nin Bankası olarak, yıl 2023’te 500 milyar dolar ihracat vizyonunun gerçekleştirilmesi için TİM olarak başlatılan çalışmayı “KOBİ'lere ihracata başlama, hedef yurtdışı pazar sahasını genişletme ve bu pazardaki rekabet gücünü arttırma konularında” hem eğitimler vererek hem de uygun finansman imkanları ile desteklemek istiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Halkbank imzaladıkları "2023 hedef 500 milyar dolar KOBİ İhracat Seferberliği” protokolüyle ihracatçılara büyük finansal kolaylıklar sağlayacak uygulamaları hayata geçirdi. Detaylar haberimizde..

Kobilerin ve girişimcilerin en fazla yanında olan devlet bankası olan Halkbank ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) arasında KOBİ İhracat Seferberliği protokolü imzalandı. Halbank; Üreten Türkiye’nin Bankası olarak, yıl 2023’te 500 milyar dolar ihracat vizyonunun gerçekleştirilmesi için TİM olarak başlatılan çalışmayı “KOBİ'lere ihracata başlama, hedef yurtdışı pazar sahasını genişletme ve bu pazardaki rekabet gücünü arttırma konularında” hem eğitimler vererek hem de uygun finansman imkanları ile desteklemek istiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Halkbank imzaladıkları "2023 hedef 500 milyar dolar KOBİ İhracat Seferberliği” protokolüyle ihracatçılara büyük finansal kolaylıklar sağlayacak uygulamaları hayata geçirdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "2023 hedefimiz kapsamında, finansal enstrümanların ve ticaret destek araçlarının artırılması ve verimli kullanılmasının sağlanması adına Halkbank ile finansta kullanılan tüm ürünleri çok uygun koşullarda ihracatçılara sunuyoruz” dedi.

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan da "Türkiye ihracatındaki olumlu gelişme ve beklentiler, Halkbank olarak bizleri de heyecanlandırmakta, bu bağlamda, sürdürülebilir büyüme ve kalkınmadaki önemli rolü nedeniyle, ihracatın çok yönlü teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan, "2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı”nın devlet politikası haline gelmesinden sonra hedefe ulaşmak için yapılan çalışmalar hızla devam ediyor. Bu bağlamda, önümüzdeki dönemi Atılım-Yatırım-Liderlik olarak üçe ayıran TİM, Halkbank ile imzaladığı protokolle ihracatçılara her türlü finansal enstrümanı büyük kolaylıklarla sunacak.

Protokolün imza töreninde konuşan TİM başkanı Mehmet Büyükekşi, Halkbank'ın KOBİ ve ihracatçı dostu tavrı için teşekkür ettiklerini söyledi. "2023 hedefimiz kapsamında, finansal enstrümanların ve ticaret destek araçlarının artırılması ve verimli kullanılmasının sağlanması adına Halkbank ile finansta kullanılan tüm ürünleri çok uygun koşullarda ihracatçılara sunuyoruz” diye konuşan Büyükekşi, yatırımların finansmanı adına, yapılan işbirliğinin büyük önemi olduğunu vurguladı. Büyükekşi, hazırlanan eylem planında 19 stratejik hedef olduğunu hatırlatarak, finansman olanaklarının artırılması ve uygun koşullarda kullandırılmasının bu 19 madde içinde önde gelenlerden biri olduğunu ifade etti.

İmzalanan Protokolde neler var ?

1) İhracatçı firmaları döviz kurundaki dalgalanmalara karşı koruyan forward enstrümanı özel ayrıcalıklarla kullandırılmaya devam edilecek.

2) TİM üyesi ihracatçılara uygun maliyetli TL/YP işletme kredisi sunulacak. USD/EUR döviz kredisi, % 4,5 faiz oranından başlayan oranlar ile kullandırılacak.

3) "500 milyar Dolar” ihracat hedefi, rakamsal bir hedefine paralel olarak, firmalar rekabet güçlerini arttıracak her türlü verimlilik, inovasyon yatırımlarını yapacaklardır. Bu amaçla, enerji verimliliği kredisi ürünü TİM üyesi KOBİ ihracatçıları için 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadede ve esnek geri ödeme planı ile EURIBOR+3,5 faiz oranı ile kullandırılacak.

4) Bölgesel gelişmişlik farklılıklarının giderilmesi için yatırım desteklerinin arttırılması ayrıca OSB'lerde yapılacak her yatırımın bir alt grup teşvikten yararlanmasını dikkate alarak, OSB'lerde yapılacak yatırımlara, taşınmalara ilişkin 7 yıl vadeye kadar finansman imkanı sunan Sanayi Bölgeleri Destek Kredisi ürünü KOBİ ihracatçılara uygun maliyetle kullandırılacak. Ayrıca bu kredi, İhracat Strateji Belgesinde yer alan KÜMELENME projeleri içinde geçerli olacak.

5) Makine sektörü İhracat Strateji Eylem Planında da çok önem verilen konuların başında geliyor. Bu sektöre yönelik hazırlanan Makine İmalat Sanayi Destek Paketi ile Makine imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren makine üreticileri ve üreticilerin satış yaptığı firmaların, yurt içinden yerli ve yeni makine alımları TİM üyelerine özel faiz oranları ile finanse edilerek yerli makine sanayisini desteklemek, ithal ikamesi fonksiyonunu yerine getirmek sağlanacak.

6) Eximbank'ın ihracatçılara verdiği Merkez Bankası kaynaklı reeskont kredi limitinin arttırılması ihracatçılariçin çok önemli bir gelişmedir. Bu desteğe ilave olarak Halkbank aracılığı ile kullandırılan, Eximbank İhracat Reeskont Kredilerine verilen avaller, kredi teminine yönelik teminat mektupları, Eximbank Performans Mektupları ve Niyet mektuplarında, Halkbank limitlerini yıllık %1 komisyonla TİM üyelerine kullandıracak.

7) TİM üyelerinin, ihracata yönelik ithalat işlemlerinin finansmanı amacı ile akreditif ve kabul/aval işlemlerinin komisyon oranlarında %50 indirim yapılacak.

8) Protokolün en can alıcı konularından biri de ihracatçıların güvenli ihracat, ticaret yapmalarına destek olunması, ayrıca ihracat yaptıkları ülkelerdeki ticari ve politik risklere karşı korunma amacıyla, TİM üyesi firmaların AB ülkelerine yapılan azami 100.000 USD'lik azami 180 gün vadeli ihracat alacakları için Eximbank'a yaptırılacak sevk sonrası kısa vadeli ihracat kredi sigortası priminin %50'lik kısmı, Halkbank tarafından karşılanacak. Söz konusu sigorta ettirilmiş ihracat alacakları Halkbank nezdinde kullanacakları kredilerin teminatında da kullanılacak.

9) Halkbank iştiraki Halk Emeklilik'in yeni ürünü olan BES, ihracatçı KOBİ firma sahiplerine ve çalışanlarına yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı alınmadan yapılacak.

10) TİM üyesinin ihracat bedelinin Halkbank'da 2 işgünü tutulması kaydıyla; EFT / Havale Masraf muafiyeti; takas çeklerinde, vesaik gönderim ücretleri %50 masraf indirimi; sigorta işlemlerinde indirimler yapılacak.

Seferberlik hakkında daha fazla bilgi için Halkbank Kobi İhracat Seferberliği ve İlgili TİM Duyurusu sayfalarını inceleyebilir, protokolün tam metnine ise buradan erişebilirsiniz.

Girişimciler İçin Destek Paketlerine Devam

Halkbank, işlerini büyütmek ve nakit akışlarını kontrol altına almak isteyen Girişimcilere 5.000 TL'den 25.000 TL'ye kadar Girişimci Destek Kredisi veriyor. Kredi imkanları ve başvuru esnasında istenen belgeler için Girişimci Destek Paketi sayfasını inceleyebilirsiniz.

İhracat düşünen ve ihracatını büyütmek isyteyen kobilerimiz ve girişimci okurlarımız için derlediğimizi bu haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 5.677 kişi okudu.
Kategori: Girişimci Destekleri, KOBİ, Ulusal
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor