Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Yeni "Ulusal İstihdam Stratejisi" İle Bilişime Süper Destek Geliyor!

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda uygulayacağı sektörel istihdam politikaları netleşmeye başladı. Yeni stratejik planda bilişim ve finans sektörü ön plana çıkıyor. Her yıl 10 bin bilişim uzmanı yetiştirilecek.

Türkiye’nin ulusal istihdam stratejisi için oluşturduğu eylem planı belirlendi. Yeni stratejide girişimcilik ön planda tutuluyor. Özellikle üzerinde durulan sektörlerin başında bilişim geliyor. Yeni yol haritasına göre, bilişim sektörü için her yıl için 10 bin uzman yetiştirilecek. Bilişim için toplam istihdamda hedeflenen pay ise yüzde 3 olarak belirlendi.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Kılıç stratejiyle ilgili olarak, “Bilişim sektörüne çok önem verilmiş. Diyebilirim ki önümüzdeki dönemin en parlak en gözde alanı bilişim olacak. İstihdamın girişimcilikle sağlanması ön plana çıkarılmış, Ar-Ge teşvikleri getirilmiş” dedi.

İstihdam stratejisinde finans sektörü de önemli bir yer tutuyor. Hedef İstanbul’u dünyanın önde gelen finans merkezlerinden birine dönüştürmek. Bu konuda istihdam teşviklerinden yurtdışı fonların özendirilmesine kadar pek çok farklı başlıkta adım atılacak.

Finansla ilgli planlar sadece İstanbul’la sınırlı değil. Kılıç, “Küçük yerleşim alanlarında eğer banka şube açarsa, burada çalışan insanların sigorta priminin belirli bir kısmını devlet ödeyecek” dedi. Yeni istihdam stratejisi bilişim ve finansın yanı sıra tekstil, turizm ve inşaat sektörlerinde eğitimli iş gücü ve iş güvenliği gibi konularda önemli yenilikler getirecek.

Hangi sektörlerde ne yapılacak?

Bilişim

Her yıl 10 bin bilişim uzmanı yetiştirilecek. Bilişim sektöründe istihdamın toplam istihdam içerisindeki payı 2017 yılında yüzde 1.3; 2023 yılında ise yüzde 3 seviyelerine çıkarılacak.

Doğrudan yabancı sermaye yatırımları için uygun ortam oluşturulacak. Bu yolla sektörel bazda teknoloji transferi sağlanacak, firmaların uluslararası kalite sertifikasyonlarına sahip olmaları, iş yapma yetkinliklerinin geliştirilmesi ve finansmana erişimin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirler hayata geçirilecek.

Sektörün rekabet gücü artırılarak ihracata yönlendirilecek, ihracatta proje odaklı hizmetlere ve katma değeri yüksek telekomünikasyon, eğitim, sağlık ve savunma sanayi gibi sektörlere özel yazılım ürünlerine odaklanılacak.

Finans

Sektörün istihdamdaki payı yüzde 1’den 2023 yılına kadar yüzde 2 düzeyine yükseltilecek. Engelli istihdamı düzeyi 2015 yılına kadar yüzde 10 oranında artırılacak

İnşaat

Sektörün tarım dışı istihdam içindeki payı 2015 yılından itibaren yüzde 10’a çıkarılacak. Sektörde çalışanların yüzde 30’u 2023 yılına kadar mesleki yeterlilik sertifikasına sahip hale getirilecek.

Tarım

Tarım sektörünün toplam istihdam içindeki payı 2009 yılındaki yüzde 24.7 oranından 2023 yılına kadar tedricen yüzde 15’e indirilecek.

Tekstil

Sektörde kadın istihdam oranı 2015 yılına kadar yüzde 50 artırılacak.

Turizm

2023 yılında kadar 400 bin işçi meslek içi eğitimden geçirilecek, 1 milyon kişiye sektöre yönelik işgücü yetiştirme eğitimi verilecek. Turizmin toplam istihdam içindeki payı 2023 yılına kadar yüzde 15’e çıkarılacak.

NtvMsnbc kaynaklı bu haberimizi bilişimci girişimciler başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 4.073 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Destek / Kredi / Hibe, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Ulusal
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalıştı (2005-2011). Tekstil sektöründe yöneticilik yaptı (2011-2016). 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber adıyla profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra Hedef Dijital şirketi ile müşterilerine yazılım, içerik, sosyal medya ve pr konularında Ajans Çözümleri sunuyor, Danışmanlık veriyor.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız