KOSGEB Artık Başarılı Kobileri ve Girişimcileri Ödüllendiriyor!

KOSGEB, başarılı kobiler ile girişimcilerin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla “KOSGEB 2012 Kobi ve Girişimcilik Ödülleri”nin verileceğini açıkladı. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan KOSGEB veri tabanında yer alan kobiler ile girişimcilere bu ödülün verilmesine yönelik esasların belirlendiğini açıkladı. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan; "Kobi’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet sunarak, Kobi’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonu ile KOBİ’lere ve Girişimcilere hizmet ve desteklerini sunan KOSGEB, ilki 2012 yılında olmak üzere, her yıl geleneksel olarak düzenleyeceği "Kobi ve Girişimcilik Ödülleri" uygulamasını başlatmış bulunmaktadır." dedi.

KOSGEB, başarılı kobiler ile girişimcilerin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla “KOSGEB 2012 Kobi ve Girişimcilik Ödülleri”nin verileceğini açıkladı. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan KOSGEB veri tabanında yer alan kobiler ile girişimcilere bu ödülün verilmesine yönelik esasların belirlendiğini açıkladı.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan; ‘’Kobi’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet sunarak, Kobi’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonu ile KOBİ’lere ve Girişimcilere hizmet ve desteklerini sunan KOSGEB, ilki 2012 yılında olmak üzere, her yıl geleneksel olarak düzenleyeceği “Kobi ve Girişimcilik Ödülleri” uygulamasını başlatmış bulunmaktadır.’’ dedi.

Fikrini sermayesiyle birleştirerek yeni bir işletme kuran girişimciler ile istikrarlı bir büyüme sağlayarak, ihracat yapan, istihdam sağlayan, ekonomik değer oluşturan KOBİ’lerin başarısını bir model olarak toplumun dikkatine sunmayı amaçladıklarını kaydeden KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, “Yeni bir işyeri açarak, ailesine, topluma ve ülke ekonomisine fayda sağlayan genç ve kadın girişimciler, inovatif bir iş fikri ile işini kuran inovatif girişimciler, kurulur kurulmaz veya kurulduktan kısa bir süre sonra yurtdışı pazarlarda faaliyette bulunmaya başlayan küresel doğan girişimciler ile başarılı, ihracatçı ve işbirliği-güçbirliği yapan tüm KOBİ’ler ödüller için başvuruda bulunabilecektir.” diye konuştu.

KOSGEB kobi ve girişimcilik Ödüllerinin, “Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü”, “Yılın Başarılı Kobi Ödülleri” ve “Yılın Başarılı Girişimci Ödülleri”nin verileceğini belirten Kaplan; ‘’Başvuruda bulunacak işletmelerin KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı ve güncel kobi Beyannamesinin onaylı olması gerekmektedir”. Kategorilere göre başvuru sahibi işletmelerde aranacak özellikler ise şu şekilde;

1- Yılın başarılı kobi büyük ödülü
Son 3 (üç) yıl içinde istikrarlı bir büyüme sağlayarak yüksek bir pazar payına sahip olmak, ihracat oranı, verimlilik düzeyi, sağladığı istihdam ile katma değer oluşturmak, kurumsallaşmasını tamamlamış, kredibilitesi ve marka tanınırlığı yüksek olmak ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almak.

2- Yılın başarılı kobi ödülleri
Yılın inovatif kobi ödülü: Son 3 (üç) yıl içindeki faaliyetleri ile mevcut/yeni pazarlara başarı ile sunulan yeni bir ürün, hizmet, uygulama, yöntem veya iş modeli fikri ile başarı elde etmiş olmak.
Yılın işbirliği-güçbirliği yapan kobi ödülü: Son 3 (üç) yıl içinde en az 5 (beş) işletmenin bir araya gelerek yaptıkları işbirliği-güçbirliği ile; üretim, istihdam, teknoloji düzeyi, ihracat ve işbirliği kültürünün gelişmesi konularında bulundukları bölgeye katkı sağlayarak, en iyi işbirliği-güçbirliği modelini oluşturmuş olmak.
Yılın ihracatçı kobi ödülü: Son 3 (üç) yıl içinde cirosunun en az %50’sini ihracat gelirlerinden elde etmiş ve bunu ilgili resmi kuruluşlardan belgelemiş olmak.

3- Yılın başarılı girişimci ödülleri
Geleceğe dair büyüme stratejileri geliştirmiş, istihdam ve ciro bakımından artan bir performans sağlamış, girişimciler için rol model oluşturmuş ve işletmesini son 3 (üç) yıl içinde kuran girişimcilerden;

Yılın Genç Girişimci Ödülü: İşletmesini kurduğu yıl itibariyle 35 yaşını geçmemiş genç girişimci olmak,
Yılın Kadın Girişimci Ödülü: Kadın girişimci olmak,
Yılın Küresel Doğan Girişimci Ödülü: Yıllık ciro değerinin %25’ten fazlası ihracat gelirlerinden oluşmak ve uluslar arası işbirliği yapmış olmak,
Yılın İnovatif Girişimci Ödülü: İnovatif bir iş fikri ile işini kurmuş olmak.”

Başvuru için son tarih 13 Nisan 2012

12 Mart itibariyle başlayan başvurular devam ediyor. Başvuruda bulunabilecek olan işletmelerin KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı ve güncel KOBİ Beyannamesinin onaylı olmasının esas olduğunun belirten Kaplan "Ödüllere ilişkin başvurulara ait dokümanlar, başvuruda aranacak şartlar, değerlendirme kriterleri ve diğer bilgiler www.kosgeb.gov.tr web sitesinden alınabilecek; başvuru formları ve ekli belgeleri ise doldurarak KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerimize 13 Nisan 2012 tarihi mesai bitimine kadar teslim edebilecektir. Ödül almaya hak kazanan işletmelerKOSGEB Yılın Başarılı İşletmesi Logosu”nu bir yıl boyunca kullanma hakkı kazanacaktır.’’ dedi.

Başvuru ve detaylı bilgi için; yarışma sayfasını inceleyebilirsiniz. Kendilerine ve başarı grafiklerine güvenen kobi ve girişimcilerimizin başvurmasını tavsiye ediyor, KOSGEB kaynaklı haberimizi başta kobilerimiz olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 6.133 kişi okudu.
Kategori: Ulusal, Yarışma, KOBİ
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor