"Türkiye'nin 10 Başarılı Genci" Yarışması TOYP 2011 Başlıyor!

JCI Türkiye, Türkiye’nin 10 başarılı Genci’ni bulmak için 17’nci kez TOYP projesini hayata geçiriyor. Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Genç Liderler ve Girişimciler ( JCI ) Derneği ( Junior Chamber International ) bu yıl da başarılı gençlere fırsatlar sunmaya devam ediyor. İşte detaylar..

JCI Türkiye, Türkiye’nin 10 başarılı Genci’ni bulmak için 17’nci kez TOYP projesini hayata geçiriyor. Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Genç Liderler ve Girişimciler ( JCI ) Derneği ( Junior Chamber International ) bu yıl da başarılı gençlere fırsatlar sunmaya devam ediyor. 

JCI tarafından dünya çapında gerçekleştirilen ve son 16 yıldır da JCI Türkiye liderliğinde ve JCI İstanbul proje yönetiminde ve ana sponsorluğunda gelenekselleştirilen  TOYP’11 (Ten Outstanding Young Persons) “Türkiye’nin 10 Başarılı Genci Ödülleri” için geriye sayım başladı. 30 Temmuz’a kadar başvuruların yapılacağı TOYP ödüllerinin büyük finali ise Ekim ayında gerçekleşecek.

TOYP olağanüstü gençlerin peşinde

JCI, dünya üzerinde pozitif değişime ve gelişime katkıda bulunmak amacıyla çeşitli projelere imza atıyor. Toplumdaki pozitif değişimi gençler vasıtası ile gerçekleştirmeyi amaçlayan derneğin geliştirdiği projelerin başında ise,TOYP projesi geliyor.

Projenin amacı, dallarında yaptıkları çalışmalarda en başarılı 10 gencimizi ortaya çıkararak topluma kazandırmak ve çalışmalarını uluslararası platforma taşımak.

JCI sessiz kahramanların sesi olacak

Yeni buluşlara ve üstün başarılara imza atan sessiz kahramanları duyuran ödül olarak anılmaya başlanan TOYP kapsamında gençler, çevreden hukuka, insan haklarından fen ve tekniğe kadar 10 farklı kategoride, projelerini yarıştıracak. Kazanan 10 gencimiz ise, her yıl olduğu gibi, özel bir tören ile onurlandırılarak kamuoyuna açıklanacak ve dünya finallerinde yarışmaya hak kazanacak.

Girişkenlik yetmez projenin bir de hikayesi olacak

Ödüle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve belirlenen 10 farklı kategoride  tasarı aşamasını geçerek hayata geçirilmiş bir projesi  olan, bu proje ile kendine ve çevresine pozitif katkı sağlayan 18 -40 yaş arası gençler başvurabiliyor.  Aranan kriterler bunlarla da sınırlı değil, ödüle başvuran projelerin hem buluş hem girişimcilik özelliğinin yanı sıra hem de anlamlı bir hikayesi olması isteniyor.
Değerlendirmeler ise, her biri kendi alanında  uzman profesyoneller ve akademisyenlerden oluşan  tarafsız ve bağımsız jüri komiteleri tarafından gerçekleştirilecek.

Nihai hedef dünyaya  ilham vermek

Program kapsamında, aynı zamanda dünya çapında ilhama imza attığına inanılan 10 gencimiz Dünya Kongre’sinde Türkiye’yi temsil etme şansı yakalayacak. Diğer ülke birincileri ile uluslararası büyük jürinin karşısına geçecek olan ve burada da jürinin onayını alan gençler ‘Dünyanın En Başarılı 10 Genci arasında yer alacaklar. JCI Türkiye bugüne kadar 6 dünya birincisi çıkarmış bulunuyor.

Ödül Kategorileri

 • İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik
 • Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi
 • Bilimsel Önderlik  
 • Kültürel Başarı
 • Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik
 • İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı
 • İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet
 • Fen ve Teknik Gelişme
 • Kişisel Başarı
 • Tıbbi Yenilik ve Buluşlar

Dünyaya ilham veren Türkiye birincileri:

TOYP’97 birincilerinden Dr. Arın Namal, İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategorisinde “AIDS Hastalarının Topluma Kazandırılması” konulu çalışması ile “Dünya Birinciliği” ödülünü 1998 yılında Filipinler- Manila’da almıştır.

TOYP’98 birincilerinden Harun Güçlüsoy, Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik Kategorisinde   “Akdeniz Foklarının Kurtarılması” konulu çalışması ile “Dünya Birinciliği” ödülünü 1999 yılında Fransa- Cannes’da almıştır.

TOYP’98 birincilerinden Doç. Dr. Hasan Alanyalı ( 33 yaşında ),  Fen ve Teknik Gelişme Kategorisinde “ Biyomalzemeler” alanındaki çalışmaları ile  dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 1999 yılında Fransa- Cannes’da almıştır.

TOYP’06 birincilerinden Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir ( 35 yaşında ) , “Bilimsel Önderlik” dalında  “optoelektronik ve kuvantum aygıtları üzerine araştırmaları ve icatları" nedeniyle  dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 2007 yılında Türkiye’de almıştır.

TOYP’09 birincilerinden  Tuğba Kalafatoğlu ( 35 yaşında) Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi kategorisinde “dünyada kadınların siyasette daha aktif rol alması için Votewomaninpolitics adlı bir organizasyon alanındaki çalışmaları" ile  dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 2009 yılında Tunus-Hammamet’de almıştır.

TOYP’09 birincilerinden Dr. Utkan Demirci ( 32 yaşında ) ise; Tıbbi Yenilik ve Buluşlar kategorisinde  projeleriyle  Her testin maliyetini 1 dolar seviyelerine düşürecek ve hastane dışı ortamlarda bile 3 dakikada test sonucunu öğrenmeyi sağlayacak geliştirdiği cihaz ile dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 2009 yılında Tunus-Hammamet’de almıştır.

Unutmayın! başvurular 30 Temmuz’a kadar. Diğer tüm detay bilgiler ve başvurular için www.toyp-tr.org adresini ziyaret etmeniz yeterli. Bu güzel yarışmayı; kendisine güvenen girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 5.037 kişi okudu.
Kategori: Sosyal Girişimcilik, Ulusal, Yarışma
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor