Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Kooperatifler de Artık KOSGEB Kredisi Alabilecek

Sanayi Bakanlığı, kooperatiflerin KOSGEB, İş-Kur ve AB gibi kamu desteklerinden faydalanması için düzenlemeye gitti. Kooperatifler, ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. KOSGEB, kooperatiflerin uygulamalı girişimcilik eğitimi, mesleki geliştirme gibi projelere 150 bin liraya kadar hibe desteği verebilecek.

Sayıları 13 bini bulan kooperatiflerin kamu desteklerinden faydalanmasının önü açıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler başta AB hibeleri olmak üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), İş-Kur gibi kamu desteklerinden faydalanabilecek. Bakanlık, kooperatiflerin kamu imkânlarından faydalanabilmeleri için ilgili kurumlarla gerekli yazışmaları yaparak bürokratik engellerin kaldırılmasını sağladı. Bakanlık kaynakları, “Mevzuatta olmasına rağmen kooperatiflerimiz kamu kaynaklarından faydalanamıyordu. Bunu hem kooperatifler hem de desteği veren kuruluş bilmiyordu. Biz gerekli yazışmaları yaparak desteklerin önünü açtık.” dedi.

Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmaya göre, kooperatifler ilgili kamu kurumlarıyla irtibata geçerek hibe desteği alabilecek. Çalışmada, kadın kooperatiflerine verilecek destekler daha çok öne çıkıyor. Kooperatiflerin faydalanabileceği kamusal kaynakların başında AB-Kalkınma Ajansları hibe programları, KOSGEB, İş-Kur destekleri geliyor. Kooperatifler, AB hibe programları kapsamında 2013′e kadar ‘kurumsal kapasitenin geliştirilmesi’ için (özellikle kadın kooperatifleri) ‘Kadın Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi’ ve ‘Engelli Kişilerin Toplumla Bütünleşmesini Güçlendirme’ hibe destek programlarından faydalanabilecek. Ayrıca bölgesel kalkınma veya işletme kapasitesini geliştirme projesi olan kooperatiflerin de hibelerden faydalanmaları mümkün. Bunun yanında kooperatifler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Merkezi’nin periyodik olarak açıklayacağı desteklere de proje teklif edebilecek.

Kooperatiflere sağlanan bir diğer önemli kaynak da istihdam desteği oldu. Özellikle kadınların iş gücüne katılımlarını artırmak, işsiz genç oranını azaltmak, daha çok insanı istihdama çekmek ve istihdamda sürekli olmalarını sağlamak için proje geliştiren kooperatiflere kamu destekleri açık hale getirildi. Bu projeleri için 82 milyon Euro hibe söz konusu. Destek kapsamında önerilen projeler şöyle: Önceden tarımda çalışanlar dahil olmak üzere, kadınların iş gücüne katılımlarının teşvik edilmesi ve kadın istihdamının artırılması; gençlerin istihdamının artırılması; kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi; kamu istihdam hizmetlerinin kalitesinin artırılması.

Bakanlık yazışmalarıyla kooperatiflere verilecek KOSGEB desteklerinin miktarı da netleşti. Buna göre kurum, kooperatiflerin uygulamalı girişimcilik eğitimi, meslekî geliştirme gibi projelere en fazla 150 bin lira hibe desteği verebilecek.

İştenHaber kaynaklı bu haberimizi kooperatif sahibi/üyesi girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 5.478 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Destek / Kredi / Hibe, Ulusal
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalıştı (2005-2011). Tekstil sektöründe yöneticilik yaptı (2011-2016). 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber adıyla profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra Hedef Dijital şirketi ile müşterilerine yazılım, içerik, sosyal medya ve pr konularında Ajans Çözümleri sunuyor, Danışmanlık veriyor.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorumlar

Sümeyye ateş
Sümeyye ateş
Kadın kooperatifi olarak kosgeb hibelerinden yararlanmak için ne gerekiyor. Hibelerden yararlanmak kosgeb başvuru evrakları nelerdir

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız