E-Ticaretin Yeni Trendi: Tek Ürün Odaklı Özel Alışveriş

Son dönemde internet yatırımları incelendiğinde, ‘Private Shopping’ (özel alışveriş) sitelerine yapılan yatırımlardaki yoğunluk dikkat çekiyor. Online alışverişe yeni yeni alışan tüketiciler şimdi de davetiye ile giriş yapılan, marka ürünlerin ucuza satıldığı bu sitelere yöneliyor. Buna paralel olarak yatırımlar da bu tarafa kayıyor. İşte detaylar..

Son dönemde internet yatırımları incelendiğinde, 'Private Shopping' yani 'Özel Alışveriş' sitelerine yapılan yatırımlardaki yoğunluk dikkat çekiyor. Online alışverişe yeni yeni alışan tüketiciler şimdi de davetiye ile giriş yapılan, marka ürünlerin ucuza satıldığı bu sitelere yöneliyor. Buna paralel olarak yatırımlar da bu tarafa kayıyor. Şu an Türkiye’de yaklaşık 6.5 milyon online alışveriş kullanıcısı var. 2013 yılında Türkiye’de 22 milyon online alışveriş kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor. 

Yeniler Geliyor

Online alışveriş yapan toplam kullanıcıların yaklaşık yüzde 20’lik kısmını private shopping siteleri kapsıyor. Bu trendin önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor. Online alışverişte private shopping sistemi, Markafoni ile başladı ardından Limango ve Trendyol ile devam eden süreçte yeni bir pazar oluştu. Bu üç büyüğün yanı sıra Vipdukkan, Bingomingo, Clubboon, Alamarka, Markalonga, Bedava.com, Bankomarka.com gibi özel alışveriş siteleri de faaliyete başladı. Milyonlarca kullanıcıya ulaşan bu sitelerin çok ilgi görmesinin ardından sektöre yeni şirketler de girmeye devam ediyor. 

Son olarak Doğan Online bünyesindeki Daybuyday.com da iki günde 50 bin üyeye ulaşarak pazara hızlı bir giriş yaptı ve birkaç hafta içinde üye sayısını 100 bine çıkarmayı başardı. Henüz yeni oluşan pazara birçok yeni online alışveriş sitesinin de gelmesi bekleniyor. Pazarın doymamış olması nedeniyle sektörün hızla gelişmeye devam ettiğini söyleyen Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, pazara birçok yeni şirketin girmek üzere olduğunu ifade ediyor. 

Niş Pazar Oluştu 

Sektörde dikkat çeken yeni bir eğilim ise private shopping sisteminin içinde de yeni niş alanların oluşması. Bu sistem ile online alışveriş sitelerinden her türlü ürüne ulaşılabilirken şimdi tek ürün odaklı özel davetiye ile alışveriş yapılan siteler ortaya çıkmaya başladı. 

Limango, kısa süre önce limango KIDS ile anne ve çocuklara özel indirimli alışverişe başlamıştı. Şimdi ise teknoloji ürünlerine odaklı limangoTECH’in açılışını yaptı. Teknoloji alanındaki bir özel site de Teknop.com oldu. Şubat başında açılan Teknop.com teknoloji ürünleri konusunda hizmet gösterecek yeni bir girişim. 

Sayı Artıyor 

Oluşan bu niş pazarda bir konsept de anne, bebek ve çocuklara özel davetiyeli alışveriş. Unnado; anne, bebek ve çocuklara özel, markalı ürünlerin bulunduğu, üyelerine özel indirimler ve ayrıcalıklar sağlayan bir alışveriş sitesi. Gitti-Gidiyor, Kariyer.net, Sigortam.net gibi yatırımları bünyesinde barındıran iLab-Ventures, anne ve bebeklere odaklı private shopping sitesi Unnado’ya yatırım yaptı. Unnado, 2010 yılının yaz aylarında faaliyete girdi. Hem online hem de perakende mağazaları ile alışveriş noktası olan e-bebek de kısa süre önce özel alışveriş konseptindeki servisini devreye aldı. Hali hazırda e-bebek.com üzerinden zaten online satış yapan şirket, mağazalarındaki ürünleri indirimli fiyatlarla şimdi de Paramini.com üzerinden üyelerine ulaştırıyor. 

Yeni Girişimler Devrede 

Bir diğer konsept ise dekorasyon. Bu alanda faaliyet gösteren Evim.net, ev dekorasyonu ve ev yaşamına yönelik ürünler sunuyor. Diğer özel alışveriş siteleriyle benzer modelde çalışan Evim.net, Reklam Store’un da kurucusu olan OZN Medya’nın bir girişimi. 

Özel alışveriş kulüpleri bu şekilde artarken, sundukları kampanyaların takibi de önem kazanıyor. Tek tek bu alışveriş kulüplerine girip o gün hangi kampanyalar olduğunu incelemek, kullanıcıların oldukça fazla zamanını aldığı düşünülerek yeni bir girişim de devreye girdi. 

Tüm kampanyaları tek bir sistemde sunma fikrini düşünerek kurulan Alisveriskulupleri.com da özel alışveriş kulüplerinin oluşturduğu bir girişim olarak ortaya çıkıyor.13 özel alışveriş sitesini tek bir çatı altında toplayarak kullanıcılarına zamandan tasarruf ettirmeyi amaçlayan site, özel günlük kampanya bilgilerini e-posta yoluyla yolluyor. 

Yatırımlar Devam Edecek 

Yeni girişimler devreye girerken pazarda var olan şirketler de farklı alanlarda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde online alışveriş siteleri arasında kişiye özel ürün satanlar ve niş yani tek bir ürün grubuna odaklı sitelerin yaygınlaşacağını söyleyen Markafoni Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Tatari, Markafoni grup şirketlerinin bu konuda moda severleri çok heyecanlandıracak bir girişimi olacağını söylüyor. Şu anda gizli tutulan projenin tek ürüne odaklı bir site olacağının bilgisini verelim. Özel marka işbirliklerinin süreceğini ifade eden Limango Türkiye Genel Müdürü Gülfem Toygar da farklı kategorilerdeki büyümeye yönelik yakın dönemde farklı sürprizlerinin de olacağını söylüyor. Trendyol.com ise mobil internet kullanıcısına yönelik planlar yapıyor. İnternete mobilden ulaşımın hızla artığına dikkat çeken Trendyol.com kurucu ortağı Demet Mutlu, “Biz de önümüzdeki dönemde mobile ağırlık vereceğiz” diyor. 

İlk yıl için 20 milyon lira civarında ciro beklediklerini söyleyen Daybuyday Genel Müdürü Dinç Artman, önümüzdeki dönemde de ürün bazında ihtisaslaşmış private shopping sitelerinin artacağını düşünüyor. Dinç Artman,“Private shopping konseptine ilave olacak yeni iş modeli çalışmalarımız olacak, fakat geliştirme aşamasında olduğumuz için şimdilik gizli tutuyoruz” diyor. Bu yatırımlarla birlikte pazarda yeni birçok girişimin olacağını beklemek mümkün.

Ekonomist kaynaklı bu haberimizi e-ticarete ilgi duyan girişimci ve yatırımcılarımız başta olmak üzere, tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

İdris Cin / Girişim Haber

Yazar İdris Cin Hakkında

YTÜ Matematik Mühendisliği mezunu, 2005 yılında yazılım mühendisi olarak bilişim sektöründe çalışma başladı. Şimdilerde data, martech ve ai odaklı projelerde Teknik  Proje Yöneticisi olarak çalışıyor. 2006-2010 yıllarında girişim analizlerini kişisel blogunda paylaştı, Eylül 2010'da yeni medya girişimi Girişim Haber'i kurdu. Yayın Yönetmenliğine ek olarak yazılarıyla da bu platformda yer alıyor.

Yorumlar

alışveriş kulüpleri
alışveriş kulüpleri
Bu alışveriş kulüpleri hayatımıza girmesi çok ama çok iyi oldu.İnsanları kazınacak yol gören esnaflar biraz düşünürler umarım...

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor