Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
iPhone İle Alışveriş Dönemi Başlıyor

Dünyayı taksitli kredi kartıyla tanıştıran Türk bankacılık sektörü, cep telefonundan temassız ödeme konusunda bir adım geride kalan iPhone’u da cüzdana dönüştürdü. Visa, Turkcell ve Yapı Kredi bir araya gelerek iPhone’a özel Avrupa’nın ilk mobil ödeme çözümüiCarte’ aksesuarını geliştirdi. Bu aparat, telefona yüklenen ‘Visa Mobil’ uygulaması ile aktif hale gelecek.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla mobil internet, hayatın her alanına dâhil oldu. Bankacılık hizmetlerinde dünyanın en yenilikçi pazarlarından olan Türkiye’de, Bank Asya ve Garanti Bankası bir aparat takarak cep telefonlarından temassız ödeme hizmeti başlatmıştı. Cihazın kasasının açılamaması sebebiyle iPhone kullanıcıları bu imkândan faydalanamıyordu. Visa, Turkcell ve Yapı Kredi işbirliğiyle geliştirilen ‘iCarte’ ile Turkcell abonesi olup iPhone kullanan Yapı Kredi müşterileri, Avrupa’da ilk kez doğrudan temassız mobil ödeme yapabilecek. Cihazın altına iCarte’ı takan ve telefonuna bu ‘Visa mobil’ uygulamasını indiren kullanıcılar, Türkiye’deki 42 bin temassız ödeme noktasında 35 liraya kadarki harcamalarını temassız ödeyebilecek. Uygulama, Yapı Kredi’den alınan bir şifre ile aktif hale gelecek.

Visa Europe Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, konuyla ilgili basın toplantısında “Bu uygulamayı Avrupa’da ilk kez Türkiye’de başlatıyoruz. iCarte ile 500 bini aşkın iPhone kullanıcısı, yarım saniyenin altındaki bir sürede mobil ödeme yapabilecek.” dedi.

Yapı Kredi perakende bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer ise; “Türkiye’nin ilk ve tek iCarte uygulamasını Yapı Kredi altyapısı üzerinden çalıştıracağız. Ürün, şubat ortasına kadar piyasaya çıkmış olacak.” diye konuştu. Kullanıcıların her 4 temassız ödemesinden birinin hediye edileceği bilgisini veren Somer, bugüne kadar 50 bin temassız ödeme yapan müşterinin bundan faydalandırıldığını da sözlerine ekledi. 2008′den bu yana iPhone’larda 10 milyar civarında aplikasyonun indirildiğine dikkat çeken Somer, 2011 sonuna kadar iCarte ve diğer NFC (yakın alan iletişim) teknolojisine sahip ürünlerle 100 bin müşteri hedeflediklerini kaydetti. Başka cihazlarla ödeme konusunda da çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi.

Turkcell ürün ve servis yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da; 2008′den beri bu tür teknolojiler üzerinde çalıştıklarının altını çizerek önümüzdeki dönemde Turkcell’in T10′unun ve diğer marka akıllı telefonların NFC teknolojili olacağını belirtti. iCarte mobil ödeme uygulamasıyla cepten harcama raporlarını takip ederek bütçe kontrolü yapılabildiğini bildiren Bayrakdar, “Önümüzdeki dönemde inşallah cüzdanınızı yanınıza almamanızı isteyeceğiz. Size tek gerekli şey cep telefonunuz olacak.” şeklinde konuştu.

Visa Europe Başkan Yardımcısı Guido Mangiagalli de 2010′da 1,3 milyardan fazla cep telefonu satıldığını belirterek bugün 400 milyon olan mobil internet kullanıcı sayısının 2015′te 5 milyara ulaşacağını dile getirdi.

İştenHaber kaynaklı bu haberimizi mobil ticarete ilgi duyan, bu alanda fikirler ve projeler geliştiren tüm girişimci ve yatırımcı okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılaırmızla

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 3.357 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: İş Fikirleri, Mobil, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalıştı (2005-2011). Tekstil sektöründe yöneticilik yaptı (2011-2016). 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber adıyla profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra Hedef Dijital şirketi ile müşterilerine yazılım, içerik, sosyal medya ve pr konularında Ajans Çözümleri sunuyor, Danışmanlık veriyor.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız