Ve Sonunda İnternet Televizyonu Satın Aldı

İnternet servis sağlayıcı Comcast'in, en büyük televizyon yapım ve yayıncılarından NBC Universal'ı satın almasına ilişkin anlaşmaya Washington'dan onay çıktı. NBC Universal ile Comcast'in birleşmesine onay çıktı. Amerika'nın en büyük kablo operatörü ve servis sağlayıcı Comcast'in NBC Universal'ı satın almasıyla, dünya tarihinde ilk kez bir internet firması dev bir televizyon yapım kuruluşunu bünyesine katmış oluyor. İşte detaylar..

İnternet servis sağlayıcı Comcast'in, en büyük televizyon yapım ve yayıncılarından NBC Universal'ı satın almasına ilişkin anlaşmaya Washington'dan onay çıktı.

NBC Universal ile Comcast'in birleşmesine onay çıktı. Amerika'nın en büyük kablo operatörü ve servis sağlayıcı Comcast'in NBC Universal'ı satın almasıyla, dünya tarihinde ilk kez bir internet firması dev bir televizyon yapım kuruluşunu bünyesine katmış oluyor.

Federal İletişim Komisyonu'nun (FCC) onay vermesiyle yaklaşık iki yıldır devam eden görüşmeler de hukuken sonuçlanmış oldu. Anlaşmaya 2009'da varılmış, ancak hükümetten onay alınabilmesi için pek çok şartın yerine getirilmesi gerekmişti.

FCC'nin en temel şartı, ve onay vermeden önceki asıl inceleme konusu, birleşme sonrası oluşacak süper güçlü firmanın gittikçe gelişen çevrmiçi video pazarında tekel gibi hareket etme eğilimiydi. Dünyada olduğu gibi ABD'de de henüz pazar tanımı ve özellikleri hukuken tam olarak belirlenmeyen çevrimiçi video ve yayın pazarının sağlıklı ilerleyebilmesi için, diğer rakip firmaların da baskısıyla, oldukça titiz davranılıyor ve kapsamlı incelemeler yapılıyor.

Bu pazarda Netflix gibi güçlü oyuncular ve çeşitli yayıncılarla işbirliği anlaşması imzalayan Apple TV, Google TV gibi platformlar bulunuyor.

Bu ay sonunda yürürlüğe girmesi beklenen NBC Universal satın alımından sonra Comcast, yayıncı firmanın yönetim kararlarında söz sahibi olacak ancak bir süre yönetim kurulu başkanlığını devralamayacak. Ayrıca NBC Universal'ın popüler çevrimiçi video yayıncısı Hulu'daki yönetim rollerinden de, FCC talebi doğrultusunda, vazgeçildiği belirtiliyor.

Comcast, NBC Universal'ın yüzde 51 oranındaki çoğunluk hissesini General Electric'ten satın aldı. Satınalma hakkındaki daha fazla bilgiye Comcast Blogundan erişebilirsiniz.

Ntvmsnbc kaynaklı haberinizi çevrimiçi video ve yayın pazarına ilgi duyan yatırımcı ve girişimci okurlarımızın ilgi ve bilgilerine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla

İdris Cin / Girişim Haber

Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor