Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Ve Sonunda İnternet Televizyonu Satın Aldı

İnternet servis sağlayıcı Comcast'in, en büyük televizyon yapım ve yayıncılarından NBC Universal'ı satın almasına ilişkin anlaşmaya Washington'dan onay çıktı.

NBC Universal ile Comcast'in birleşmesine onay çıktı. Amerika'nın en büyük kablo operatörü ve servis sağlayıcı Comcast'in NBC Universal'ı satın almasıyla, dünya tarihinde ilk kez bir internet firması dev bir televizyon yapım kuruluşunu bünyesine katmış oluyor.

Federal İletişim Komisyonu'nun (FCC) onay vermesiyle yaklaşık iki yıldır devam eden görüşmeler de hukuken sonuçlanmış oldu. Anlaşmaya 2009'da varılmış, ancak hükümetten onay alınabilmesi için pek çok şartın yerine getirilmesi gerekmişti.

FCC'nin en temel şartı, ve onay vermeden önceki asıl inceleme konusu, birleşme sonrası oluşacak süper güçlü firmanın gittikçe gelişen çevrmiçi video pazarında tekel gibi hareket etme eğilimiydi. Dünyada olduğu gibi ABD'de de henüz pazar tanımı ve özellikleri hukuken tam olarak belirlenmeyen çevrimiçi video ve yayın pazarının sağlıklı ilerleyebilmesi için, diğer rakip firmaların da baskısıyla, oldukça titiz davranılıyor ve kapsamlı incelemeler yapılıyor.

Bu pazarda Netflix gibi güçlü oyuncular ve çeşitli yayıncılarla işbirliği anlaşması imzalayan Apple TV, Google TV gibi platformlar bulunuyor.

Bu ay sonunda yürürlüğe girmesi beklenen NBC Universal satın alımından sonra Comcast, yayıncı firmanın yönetim kararlarında söz sahibi olacak ancak bir süre yönetim kurulu başkanlığını devralamayacak. Ayrıca NBC Universal'ın popüler çevrimiçi video yayıncısı Hulu'daki yönetim rollerinden de, FCC talebi doğrultusunda, vazgeçildiği belirtiliyor.

Comcast, NBC Universal'ın yüzde 51 oranındaki çoğunluk hissesini General Electric'ten satın aldı. Satınalma hakkındaki daha fazla bilgiye Comcast Blogundan erişebilirsiniz.

Ntvmsnbc kaynaklı haberinizi çevrimiçi video ve yayın pazarına ilgi duyan yatırımcı ve girişimci okurlarımızın ilgi ve bilgilerine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 3.746 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Dünya'dan, Bilişim / Yazılım / İnternet, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Trend / Yükselen Değer, Yatırım
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalıştı (2005-2011). Tekstil sektöründe yöneticilik yaptı (2011-2016). 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber adıyla profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra Hedef Dijital şirketi ile müşterilerine yazılım, içerik, sosyal medya ve pr konularında Ajans Çözümleri sunuyor, Danışmanlık veriyor.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız