Projeyi Seçin, İşe Başlayın !

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva’nın ardından Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da Türk işadamlarını ülkesine yatırıma çağırdı. TUSKON’un düzenlediği organizasyonda işadamlarına seslenen Rahman, enerji, tarım ve gıda alanındaki sanayi ve teknoloji eksikliğine dikkat çekti. Rahman, “Yüz kişi değil bin kişi Tacikistan’a gelin, işe başlayın.” dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva’nın ardından Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da Türk işadamlarını ülkesine yatırıma çağırdı. TUSKON’un düzenlediği organizasyonda işadamlarına seslenen Rahman, enerji, tarım ve gıda alanındaki sanayi ve teknoloji eksikliğine dikkat çekti. Rahman, “Yüz kişi değil bin kişi Tacikistan’a gelin, işe başlayın.” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Tacikistan İşbirliği ve Yatırım Forumu’nda konuşan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Türk işadamlarına ‘Yüz kişi değil bin kişi Tacikistan’a gelin, projeleri seçin ve işe başlayın.’ çağrısında bulundu. Sadece Tacikistan ile Türkiye’nin değil, dünyanın ortak değeri olduğunu söylediği Mevlânâ’nın ‘Dillerin birliğinden daha güçlüdür gönüllerin birliği’ sözüne atıf yapan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, iki ülke işadamlarının yan yana geldiği salonu işaret ederek, “İşte bu tablo Mevlânâ’nın sözünün en güzel delilidir.” dedi. Salondaki toplam 530 Türk ve Tacik işadamlarına seslenen Rahman, enerji, tarım ve gıda alanındaki sanayi ve teknolojik eksikliği Türk işadamlarının doldurabileceğini vurguladı. Ülkelerinin Çin, Afganistan ve Pakistan ile ticari ilişkilerini inşa edilen yollar ve köprüler ile ilerlettiğine, Tacikistan’da yapılacak yatırımların bu sebeple daha da önem kazanacağına işaret etti. Bu sebeple Tacikistan’da kayıtlı bulunan 53 Türk şirketinin çok daha fazla bir sayıya ulaşması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Rahmani, sözlerini, “İnşallah Türkiye’nin milli geliri daha da artar.” diyerek bitirdi. 17 bin aktif işadamının üyesi olduğu TUSKON’un düzenlediği forumda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de iki ülkenin birbirine köklü şekilde bağlı olduğunu hatırlattı. Gül, “İki cumhurbaşkanı olarak buradayız, sizi teşvik etmek için. Tacikistan’da yatırım yapılacak çok imkân var. El değmemiş madenler, yer altı zenginlikleri bu ülkede. Asya’nın su rezervlerinin yüzde 60′ı bu ülkede ve orta, küçük, büyük enerji santrallerine ihtiyacı var.” dedi. Mevkidaşı Rahmani ise hiçbir Türk işadamını Tacikistan’da ‘yabancı’ gibi hissettirmeyeceğini ifade etti. TUSKON Başkanı Rızanur Meral de 2009′da Cumhurbaşkanı Gül ile Tacikistan’a gerçekleştirdikleri gezinin ardından Tacikistan’da bir yapı kimyasal, iki dere işletme tesisi ve bir boya fabrikası açıldığını açıkladı. Meral, ev ve otel alanında 4 milyar dolar değerinde 60 farklı projede yer alan Türk girişimcilere bilhassa inşa alanında öncelik tanınmasını istirham etti. Altın, gümüş, mermer, enerji alanında ülkenin çok zengin olduğunu anlatan Meral, iki ülke arasında 360 milyon dolar seviyesinde olan ticari hacmi 3 yıl içinde 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye, mevcut ticari hacimle Tacikistan’ın Rusya ve Çin’den sonraki en büyük partneri. Meral, bu sıralamayı da değiştirmek istediklerini sözlerine ekledi. Foruma, cumhurbaşkanı düzeyinde iştirak eden Tacikistan’dan 5 bakan da toplantıda yer aldı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, her bakana tablo hediye etti.

"Büyükelçilerin artık tek görevi var."

Tacikistan ile Türkiye arasında gerçekleştirilen yatırım forumunda iki ülke büyükelçilerinin büyük rol oynadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İki büyükelçiye de ‘En büyük işiniz işadamlarını takip etmek. Artık siyasi ilişkileri biz bir şekilde takip ediyoruz’ demiştim. Öyle. Büyükelçilerin işleri ekonomik faaliyetleri takip etmek olmalı.” dedi. Bu kişilerin heyetler oluşturup, turlar düzenlemesi gerektiğini hatırlattı. İşadamlarının da bu tekliflere cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Gül: Türk okulları göğsümüzü kabartıyor

İki ülke arasındaki böylesi güzel ilişkide bölgedeki Türk okullarının da etkisi bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türk okulları göğsümüzü kabartıyor. Sizlere her türlü desteği, tercümanlığı, değeri katmaya hazırlar. Tacikistan’da 2.500 kişi bu okullarda. Yenileri de açılacak. Çok değerli faaliyet gösteriyorlar ve değerleri de biliniyor. Bu değerlere ekonomik faaliyetleri de eklememiz lazım. İki ülkenin zenginleşmesi için bu da gerekiyor.” dedi. “Türk okulları, yatırım heyecanımızı artırıyor. Sayılarının artmasını özellikle istirham ediyoruz.” diyen TUSKON Başkanı Rızanur Meral de Tacikistan’daki faaliyetlerde önemli rol oynayan ve 4 dilin öğretildiği Türk okullarındaki öğretmenlere teşekkür etti.

Sevgi ve Saygılarımızla
Hasan Turgut Özdemir / Girişim Haber

Bu içeriği 3.283 kişi okudu.
Kategori: Reel Sektör, Yatırım

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor