Türkiye’nin İlk Yerli Haberleşme Uydusu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve TÜRKSAT tarafından Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu yapılacak. Yaklaşık 1 milyon TL’yi bulacak olan proje, 2011’in sonunda tamamlanacak ve uydu yörüngeye fırlatılacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve TÜRKSAT tarafından Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu yapılacak. Yaklaşık 1 milyon TL’yi bulacak olan proje, 2011’in sonunda tamamlanacak ve uydu yörüngeye fırlatılacak.

İTÜ, İTÜ ARI Teknokent ve TÜRKSAT tarafından yörüngede görev yapacak Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu projesi için imzalar atıldı. İTÜ Senato Odası’nda düzenlenen törende İTÜ Rektörü Muhammed Şahin ve TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay proje anlaşmasına imza attı. Yaklaşık 4 kilogram ağırlığında olan uydu ile karşılıklı sesli görüşme olanağı sunulacak. Haberleşme uydusundan radyo amatörleri de yararlanabilecek. Uydu üzerine yeri Birleşmiş Milletler kurallarına uyum kapsamında ömrünün bitmesinin ardından yörüngeden ayrılmasını sağlayacak bir düşürme sistemi de planlandı.

TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, projenin yaklaşık 1 milyon TL’yi bulacağını söyledi. Normalde uyduda kullanılan malzemelerin bu kadar tutmayacağını, fakat bilgi birikimine para verildiğini belirtti. Amaçlarının ticari bir gaye olmadığını hatırlatan Dalbay, önümüzdeki dönemde başka konulardaki işbirlikleriyle sürdüreceklerini söyledi.

Uzay çalışmalarının özellikle son yıllarda büyük bir hız ve ivme kazandığını belirten Dalbay, “Bunun nedeni uzay artık birçok alanda günlük karşılaştığımız olayların merkezi oldu. Televizyon yayınlarından, navigasyon sistemlerine kadar birçok alanda kullanılıyor. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu alanı çok daha çok kullanılacağını ve ülkeler arasında bir rol olacağı kesindir. Bu çalışmalar geniş kapsamlı olduğu için bir kuruluşun tek başına yapması mümkün değildir. Özellikle bu yolculukta üniversitelerin katkılarının çok büyük etkisi oluyor. Geçen yıl İTÜ ilk gözlem uydusu gönderildi ve hala devam ediyor. Üniversite ve TÜRKSAT işbirliğinde yapılan bir anlaşma ile ilk yerli haberleşme uydusu olma özelliği olan projeye imza attık.” dedi.

İTÜ Rektörü Muhammed Şahin, bu noktaya kolay gelmediklerini belirterek, geçen yıl gönderdikleri uydunun uzaya fırlatılan ilk Türk küp uydusunu olduğunu ve 6 aylık ömrünün olmasına rağmen hala çalıştığını aktardı. Bu alanda kendilerini hızla geliştirdiklerini belirten Şahin, “Uydularla ilgili çok geniş araştırmalar yapıyoruz. Bu alanda ileri teknolojiye sahip ülkeleri ziyaret ediyoruz. Geçtiğimiz mayıs ayında ekibimle birlikte Japonya’daki üniversiteleri ziyaret ettik. Ve bu teknolojiler hakkında bilgi aldık. Biz de bu alanda diğer ülkelerle yarışacak seviyeye gelmek için çabalıyoruz. Türkiye’de ilk haberleşme uydusu için anlaştık. Tabi ki bunun da devamı gelecektir. Bizim bu faaliyetlerimizi ilk gören ve değerlendiren TÜRKSAT olmuştur. Bundan sonra daha kapsamlı ve büyük uydular geliştirmek için ülke adına aday olduğumuzu da söylemek istiyorum. Yeterli desteği devletten görüyoruz.” diye konuştu.

TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Öz ise ise uydu için İTÜ’den alanında uzman 60 mühendisin görev yapacağını aktardı. Fırlatma işinin Türksat tarafından yapılacağını ifade eden Öz, projenin 1 milyon TL’yi geçmeyeceğini ve 2011’in sonlarına uydunun fırlatılacağını sözlerine eklidi.

Kaynak: İşten Haber

Bu içeriği 3.592 kişi okudu.
Kategori: Ulusal, Yatırım

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor