CIA’in Desteklediği En İlginç 10 Girişim

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), istihbarat tarafında geri kalmamak için In-Q-Tel adlı girişim sermayesi şirketi aracılığıyla teknoloji tarafında gelecek vaad eden şirketleri destekliyor. ABD’nin devlet desteğiyle kurulan tek girişim sermayesi olan In-Q-Tel, 1999’da teknoloji balonu sırasında kuruldu. Çünkü o dönemde, özel sektör teknolojik devrimin hızına ayak uydurmak için sürekli yatırımlar yapıyor bu da ülkenin resmi istihbarat servisinin (CIA) huzursuz olmasına neden oluyordu.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), istihbarat tarafında geri kalmamak için In-Q-Tel adlı girişim sermayesi şirketi aracılığıyla teknoloji tarafında gelecek vaad eden şirketleri destekliyor.

ABD’nin devlet desteğiyle kurulan tek girişim sermayesi olan In-Q-Tel, 1999’da teknoloji balonu sırasında kuruldu. Çünkü o dönemde, özel sektör teknolojik devrimin hızına ayak uydurmak için sürekli yatırımlar yapıyor bu da ülkenin resmi istihbarat servisinin (CIA) huzursuz olmasına neden oluyordu.

O tarihten bu yana, In-Q-Tel, CIA’in işine yarayacak ve ulusal güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunacak teknolojiler geliştiren yeni şirketlere yatırım yapmaya başladı.

Forbes dergisi, CIA’ın arkasında olduğu bu şirketlerle, sektörleri sıraladı;

LensVector

In-Q-Tel ve dolayısıyla CIA, yeni üretimleriyle, kamera kalitesini yükselten şirketlere yatırım yapıyor. Bu yılın başında, kameralarda kullanılan hareketli cisimleri net bir şekilde odaklayabilen lensleri üreten LensVector şirketine büyük çaplı kaynak aktardı. Şirket, çok küçük boyutta lensler üretiyor.
 
AdaptivEnergy

Federal yatırım şirketi, 2007’de, ani şoklar, titreşimler ve hatta adımları bile enerjiye dönüştürebilen AdaptivEnergy adlı şirketi yatırım hedefi olarak seçti.

Bataryalar

CIA, küçük bataryalar üzerine çalışan şirketlere de finansal destek sağlıyor. New Mexico merkezli Oynergy de onlardan biri. Şirket, radyoizotop bataryalar üzerine çalışıyor.
 
Haritalar

Uzmanlar, veri alanındaki yeni eğilimin konum belirleme olduğunu yani, kişilerin bir sonraki varış noktalarını ve en fazla kiminle zaman geçirdiğini tahmin etmek olduğunu söylüyor. In-Q-Tel’in portföyündeki birçok şirket de konum belirleme teknolojileri üzerine çalışıyor. Image Tree Corp. da onlardan biri.
 
Thing Magic

CIA’in yatırım yaptığı diğer şirketlerinden biri de Thing Magic. Şirket, her şeyin izinin sürülebilmesini sağlayan, radyo frekansıyla tanımlama yapabilen çipler üretiyor. Floride Yüksek Mahkemesi, davalarında bu çiplerden faydalanırken, ABD’li dev otomobil şirketi Ford da kamyonetlerinde ek özellik olarak bu çipleri sunuyor.
 
Recorded Future

In-Q-Tel bu yılbaşında, Recorded Future adında internet siteleri, bloglar ve Twitter hesaplarına görünmeyen bağlantılar yaparak geleceği tahmin etmeye çalışan bir şirkete destek oldu. Şirket, verdikleri hizmetin Wall Street işlemcileri arasında da popüler olduğunu belirtiyor.
 
Sosyal Ağ İletişimi

İnternet üzerinde dolaşan bilgiler, her geçen gün istihbarat servisleri için daha önemli hale geldi. Bu nedenle, bu mecradaki çok büyük miktardaki bilginin derlenmesini sağlayan Visible Technologies, FMS ve StreamBase gibi yeni girişimler, In-Q-Tel’in portföyünde yer alan şirketler dikkat çekiyor.
 
Bilgisayar Oyunları

In-Q-Tel, asker ve savaş temalı video oyunlar ve askerler için eğitim simulasyonları gibi çalışmalar ortaya koyan Destineer Studios gibi girişimleri de destekliyor.
 
Sonitus Medical

Sonitus Medical, dişin üzerine yerleştirilip sesi doğrudan iç kulağa gönderen işitme cihazları yapıyor.
 
Cleversafe

İstihbarat servislerinin sahip oldukları bazı bilgileri internet ortamında saklaması gerekiyor. In-Q-Tel, bu bilgileri bölerek internet üzerinde farklı yerlerde saklama hizmeti sunan Cleversafe adlı girişime de destek veriyor.
 
Kaynak: Ekonet

Bu içeriği 4.010 kişi okudu.
Kategori: İş Fikirleri
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Kıdemli Yazılım Mühendisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor