Sansürden Servet Kazanan Bir Girişimci: Gabriel Ramuglia

YouTube'un ilk kapandığı zamanlarda ortalık toz dumanken vtunnel.com, ktunnel.com gibi birbirinin benzeri proxy siteler kullanıma açılmış ve büyük rağbet görmüştü. İşte o siteleri büyük oranda elinde tutan Amerikalı Gabriel Ramuglia, yasağın ilk döneminde YouTube’e girmek isteyen Türk kullanıcıların imdadına yetişir. Ancak

YouTube'un ilk kapandığı zamanlarda ortalık toz dumanken vtunnel.com, ktunnel.com gibi birbirinin benzeri proxy siteler kullanıma açılmış ve büyük rağbet görmüştü.

İşte o siteleri büyük oranda elinde tutan Amerikalı Gabriel Ramuglia, yasağın ilk döneminde YouTube’e girmek isteyen Türk kullanıcıların imdadına yetişir. Ancak özellikle Türkiye'den gelen aşırı talep yüzünden birara sunucuları ardarda çökmeye başlar. Sunucu kapasitesini artırmak ya da Türkiye'den gelecek talebi engellemek arasında bir seçim yapmak zorunda kalan Ramuglia, yasağın ülkemizde uygulandığı ilk aylarda sunucu kirası ve bant genişliği için ayda 15 bin dolar öder hale gelmeye başlar. Ve sansür tahmininden çok daha fazla, yani 2.5 sene kadar sürünce de, Ramuglia işlettiği sitelerin reklam gelirleri sayesinde bir servet kazanmış.

27 yaşındaki genç girişimci, son bir-iki yıldır işlettiği siteleri ziyaret eden Türk kullanıcı sayısının 0,5-1 milyon arasında değiştiğini belirtiyor. Risk almasına rağmen kendisine daha iyi bir yaşam standardı sağladığı için Türk halkına minnettar olduğunu ifade eden Ramuglia, son olarak Florida'ya kayıtlı arabasının plakasına "VTUNNEL" yazdırmayı da başarabilmiş.

Hürriyet Daily News'in Ramuglia ile gerçekleştirdiği röportajın tam metnini buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: pclab.com.tr

Bu içeriği 4.652 kişi okudu.
Kategori: Başarı Hikayeleri, Bilişim / Teknoloji
Yazar İdris Cin Hakkında

YTÜ Matematik Mühendisliği mezunu, 2005 yılında yazılım mühendisi olarak bilişim sektöründe çalışma başladı. Şimdilerde data, martech ve ai odaklı projelerde Teknik  Proje Yöneticisi olarak çalışıyor. 2006-2010 yıllarında girişim analizlerini kişisel blogunda paylaştı, Eylül 2010'da yeni medya girişimi Girişim Haber'i kurdu. Yayın Yönetmenliğine ek olarak yazılarıyla da bu platformda yer alıyor.

« Önceki Haber

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor