Yeni İş Kuracak Girişimcilerin Yapmaması Gerekenler

Başarılı bir işe nasıl başlanır sorusuna net cevaplar verebilecek bir rehber henüz oluşturulmamış olsa da yeni kurulan şirketlerin sıkça yaptığı hatalar dikkate alınması başarıya yardımcı olabilir. İşte işletmeleri başarısızlığa götüren 10 kusurlu hareket..

Başarılı bir işe nasıl başlanır sorusuna net cevaplar verebilecek bir rehber henüz oluşturulmamış olsa da yeni kurulan şirketlerin sıkça yaptığı hatalar dikkate alınması başarıya yardımcı olabilir.

Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan bir analizde, acemi girişimcilerin şirketlerinin kuruluş aşamasında ne tür hatalar yaptıklarına dikkat çekildi.

İşte işletmeleri başarısızlığa götüren 10 kusurlu hareket;

1. Tek başına olmak

İş geliştirme sürecine dahil olan tek kişi sizseniz, o projenin şekillendirilebilir olmasını beklemek biraz umutsuzca olabilir. Halkla ilişkiler, danışmanlık ya da web tasarımı gibi şirketleri kurmak cüzi miktarda sermaye gerektirse de yönetici asistanı, satış temsilcisi ve hatta deneyimsiz çalışanları işe almak bile ilk aşama büyük bir maliyet yükü getirecektir. Çözüm olarak, diğer insanları işin içine dahil etmenin işi daha kârlı hale getirebileceği fikrini değerlendirmeye almanız da fayda var.

2. Çok fazla kişiden tavsiye istemek

İşinde uzman kişilerden tavsiye almak her zaman için faydalıdır ve özellikle başarılı adımlarla şirketlerini zirveye taşımış insanlar, henüz kuruluş aşamasında bir şirketin önünü açabilir. Ancak aynı konuda çok fazla insanın fikrine danışmak, kendi kararınızı ertelemenize ve şirketinizi kuruluş aşamasından bir adım ileriye götürememenize neden olabilir.

3. Sonuç getirmeyecek ürünlere çok para harcamak

Başarılı bir şirketin temelini genelde başarılı ürünler atar. Ancak bir ürün üzerine çok fazla zaman harcayan girişimciler, ürün yerine satış organizasyonuna odaklanan rakiplerinin karşısında başarısız olabilirler.

New York merkezli yayıncılık şirketi Atma Global’ın CEO’su Sanjyot Dunung, girişimcilerin hayallerine çok fazla zaman ayırıp, başarılı bir satış ekibi oluşturmamanın kariyerinin ilk aşamalarında kendisine pahalıya patladığını söylüyor.

4. Çok küçük bir piyasayı hedef almak 

Girişimcilerin ilk işlerinde her zaman daha küçük kitleleri hedef alarak adım attıkları görülür. Ancak yapılan işin başarılı olup, hedeflediği piyasaya sığmamaya başlaması durumunda bazı sıkıntılar baş gösterebilir. Bu yüzden en iyisi, şirketinizin payı küçük kalsa bile daha büyük piyasalar hedeflemek ve ona göre temkinli adımlar atmak olacaktır.

5. Bir piyasaya dağıtımcı ortak olmadan girmek 

Halihazırda sizin adınızı duyuracak, aracı kurumlar, üretim temsilcileri ya da halkla ilişkiler şirketlerinin bulunduğu bir piyasada yükselmek, yeni girişimciler için oldukça kolaydır. Tekstil, gıda, medya ve diğer büyük sektörlerde işler genelde bu şekilde yürür. Ancak diğerleri o kadar şanslı olamayabilir. Bu yüzden bir işe başlamadan önce, işinizin önünü açacak ve sizi yönlendirecek kurumların bir listesini yaparak işe başlamak çok daha avantajlı olabilir.

6. Müşterilere çok para ödemek 

Reklam için çok para harcamak, potansiyel müşteri sayısını artırabilir ancak şirketinizin reklamlara harcadığı parayı, kasasına yansıtamayacak durumdaysa, bu hareket bilançoya zarar yazmaktan başka bir şeyle sonuçlanmayacaktır. Bu yüzden, reklam harcamaları konusunda ince elenip sık dokunulması ve her türlü alternatifin değerlendirilmesinde büyük fayda var.

7. Küçük bir sermayeyle işe başlamak 

Yeni kurulan birçok şirket, sadece ofis kiralamak, gerekli ekipmanları satın almak ve müşterileri kapılarına getirecek reklamlar hazırlamak için paraya ihtiyaç duyacaklarına inanır. Ancak, çalışanlarına ödeyecekleri maaşları, vergileri ve sigorta bedellerini hiç hesaba katlamazlar. Bu yüzden, şirketin kuruluş aşamasında her türlü hesaplamanın yapılması gerekir.

8. Çok fazla sermayeyle başlamak

Kulağa çok doğru gibi gelmese de, bir işe çok fazla sermayeyle başlamak da zaman zaman sorun yaratabilir. Ellerinde çok fazla nakit kaynak olan şirketler, çok gereksiz harcamalar yapıp, ellerindeki kaynakları tüketme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

9. Bir iş planı olmadan işe başlamak 

Bütün şirketlerin resmi bir iş planı yapması gerekir. Yeni şirketler ise büyümek için ciddi oranda bir sermayeye ve ne zaman kâr etmeye başlayacaklarını ve hedefledikleri noktaya nasıl varacaklarını gösterecek ciddi iş planlarına ihtiyaç duyar.

10. İş planı üzerine çok fazla düşünmek 

Bazı girişimciler, gözü kara bir şekilde temelsiz planlarla işe başlasalar da bazıları atacakları adımlardan yüzde 100 emin olmadan harekete geçmemeyi tercih eder. Bu şekilde önlerine çıkar fırsatları kaçırıp, ince eleyip sık dokumanın bedelini oldukça ağır bir şekilde ödeyebilirler.

Kaynak: Wall Street Journal - "10 Mistakes That Start-Up Entrepreneurs Make"
Türkçe Çeviri : Hürriyet

Bu içeriği 20.460 kişi okudu.
Kategori: Analiz / Yorum, Girişimci Rehberi
Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

« Önceki Haber

Yorumlar

dil tercüme
dil tercüme
Grişimcilik kursuna katılmaya hak kazandım.
Altı hafta sonra proje sunmalıyım.
Yazılarınız çok yardımcı oldu sağolun.
Ama koskeb ne türlü projelere öncelik verdiğini bilmek için ne yapmalıyım. yardımcı olabilimisiniz.
Erdem Öztürk
Erdem Öztürk
@diltercume merhaba,

KOSGEB içerisinde belirli bir alana veya projeye öncelik vermek gibi bir işlem olduğunu zannetmiyorum. Projenizin sunumu için iyi hazırlanmak ve güzel bir sunum yapmak yeterli olacaktır.

Başarılar diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımızla
Beyazad
Beyazad
Abi keşke Türkiye şartlarına uyarlasaydınız. Mesela vergi dairesinde neler yapmak gerek, mali işler nasıl olacak, muhasebe kim tutacak, ticaret sicil, noter v.b Daha faydalı olur zannımca Smile Sevgiler

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor