Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Arşiv   |   Bulut   |   Bülten Gönderin   |   İletişim                       
Özbekistan: "Türk İşadamlarına 3 Günde Vize Vermeyi Hedefliyoruz"

7 Eylül 2017 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov ve beraberindeki heyet Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkezini ziyaret ettiler.

Bu çerçevede TMB Genel Merkez Binası'nda, TMB Yönetim Kurulu Üyesi Kartal Usluel ev sahipliğinde Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov, TMB Denetleme Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden, T.C. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre ve üye firma temsilcilerinin katılımıyla bir çalışma yemeği düzenlendi.

Anılan etkinlikte, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin faaliyetleri ve Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri hakkında Sayın Kuçkarov ve beraberindeki heyete bilgi verilmiş, ardından, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler ve Özbekistan'da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen projeler hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu.

Firma temsilcilerinin firma tanıtımlarının ve iki ülke arasında daha etkin ilişkilerin kurulması yönündeki isteklerini dile getirmelerinin ardından, Sayın Kuçkarov başkent Taşkent'e 70-80 km. uzaklıkta bulunan otellerin renovasyonu ile bir tatil kompleksi oluşturulması, yine Taşkent'te bir tema-park ve iş merkezi inşası, elektrik iletim hatları ve bir çok altyapı projeleri bulunduğunu, kamu-özel ortaklığı (PPP) ve yap-işlet-devret (YİD) modelleriyle de yakından ilgilendiklerini belirterek, Türk müteahhitlik firmalarının ülkelerindeki faaliyetlerini arttırmalarını arzu ettiklerini ifade etti. 

Sayın Kuçkarov, firmalarımızın vize konusunda yaşadıkları sorunları dile getirmeleri üzerine, iş adamlarına vizenin üç gün içinde verilmesini hedeflediklerini, böylelikle bu sorunun aşılacağını, ayrıca yeni alınan bir kararla Özbekistan'da döviz politikasının serbestleştirildiğini, ülkedeki konvertasyon sorununun ortadan kalktığını belirtti.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Not: Bu haberimizi beğendiyseniz bizi takibe alın, diğer haberlerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Sivil Toplum Örgütleri, Uluslararası / Global
Print
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
Google + Sayfamız
RSS Kaynağımız