Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Arşiv   |   Bulut   |   Bülten Gönderin   |   İletişim                       
Yerli Arama Motoru Girişimi Geliyoo Türkiye'de Neler Yaptı? [İnfoGrafik]

Birçok ülke Google’ın dünya genelindeki hakimiyetine rakip olarak kendi arama motorunun geliştirilmesi için adımlar attı. Bunun ilk örneği; Şu anda Türkiye’de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex oldu. Sonrasında bunu Çin takip ederek Baidu arama motorunu hizmete açmıştı.

Geliyoo, dünyanın önde gelen arama motorlarına Türkiye’den rakip bir arama motoru olarak 2010 yılında yayına açıldı.

Türkiye’de kendi arama botuna sahip ilk arama motoru olan Geliyoo kendi verilerilerini topluyor ve semantic web, hadoop, elastic search ve daha bir çok sistem altyapısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.  Saniyede ortalama 100 Url indexleme kapasitesine ve hızına sahip olan GeliyooBot/1.0’ın ilk versiyonu, internet siteleri Url’leri üzerinde bir çok kalite ve güvenlik analizi yapılıyor.

2013 ilk 6 Ay Arama Motoru Reklam Yatırımları 266,80 Milyon TL

Türkiye’de IAB Türkiye verilerine göre arama motoru reklam harcamaları 2012 yılında 448 Milyon TL iken 2013’ün ilk 6 ay ölçümlerinde %35,76 arttı.

Peki, Yerli Arama Motoru Geliyoo Türkiye'de Neler Yaptı? İşte İnfoGrafik;

İlk Türk İnternet Tarayıcı Yolda

Türkiye arama motorları pazarına %94 oranında Google hakim ve bu pazardan pay alabilmek için global örneklerinde olduğu gibi arama motorunu desteklemek üzere ilk yerli tarayıcı çalışmasını duyuran Geliyoo, 2013 sonlarında Geliyoo Browser’ı kullanıma sunacak. Entegre olarak torrent dosyaları ve birçok farklı uzantılı dosya ve video indirme özelliği bulunan yerli tarayıcı Geliyoo Browser’da anlık mesajlaşma sistemi de entegre olarak hizmete sunulması bekleniyor.

Mobil uygulamalar yeniliklerin öncüsü

IOS ve Android için geliştirilen bir mobil uygulama ile de 2014 yılına giriş yapacak olan geliyoo’da gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor, iyi bir prestije sahip olduğu internet ortamında her yaptığı çalışma ile kalitesini ortaya koymaya hazırlanan geliyoo 2014 yılında birbirinden güzel çalışmalar ile kullanıcılarına keyifli bir internet ortamı sunmaya hazırlanıyor.

Yatırımcılar için altyapı çalışmaları tamamlandı

Bilişim sektöründe yeni yatırımlar hedefleyerek internet de global bir ağ oluşturma yolunda ilerleyen Geliyoo’yu Türkiye’de ciddi ve güvenilir yatırım limanı olarak görmek mümkün, gelecek teknolojiler üzerinde çalışan Geliyoo; BigData, Hadoop, ElasticSearch ve Semantic Web çalışmaları ile ileride nasıl bir teknoloji altyapısını kontrol edeceğinin sinyallerini şimdiden veriyor. Amerika’da Fransa’da ve Türkiye’de faaliyet gösteren “Geliyoo” şimdi Almanya’yı da bünyesine katmaya hazırlanıyor.

Yerli arama motorumuz Geliyoo'yu kullanmak için www.geliyoo.com web adresini ziyaret edebilir, açılış sayfanız yapabilirsiniz.

Haberimizi arama motorlarını sık kullanan okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Not: Bu haberimizi beğendiyseniz bizi takibe alın, diğer haberlerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Girişim Gelişmeleri, Bilişim / Yazılım / İnternet, Kurumsal Haberler, Rapor / Sunum, Tanıtım Haberi
HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorumlar

Veysel
Veysel
Geliyoo ilk duyulduğunda tüm medyada yayınlanmıştı, fakat sonradan anlaşıldığı üzere hazır bir script üzerinde çalışan ve diğer arama motorlarından özellikle de google'dan verileri çeken bir sistemdi.. o zaman geliyoo çok ziyaretçi kaybetti çunku kopya ve insanları kandıran bir şekilde kendisini lanse etmişti.. hatta geliyoo.com sözde bir çok muhendis çalıştırıyor ve milyon dolarlık bir yatırımla bu işi yapıyordu.. herneyse o zaman böyle bir işin eksik olduğunu anlayan site sahibi bir kaç yerden yatırım alarak yoluna devam etmiş anlaşılan.. bence gereksiz bir yatırım olmuş, özellikle yukarıdaki infografikte PageRank değerlerini vermesi ben çok güldürdü.. çünkü PageRank sistemini Google kullanmaktadır ve gün geçtikçe değerini yitiren bir yapıdadır..
sazan.avi
sazan.avi

arkadaşım yok öyle bişey ya adam yazmış burda

www.mserdark.com/.../

1-ps.googleusercontent.com/.../...c.QrbuTezT-L.jpg
mobilchatci
mobilchatci
mobilchatci.insanları ve çevrelerinde yaşayan çalışan ya da okuyan diğer insanlarla mobil chat sohbet veya bilgisayardan chatle buluşturan sosyal topluluk portal sitesidir
ahmet
ahmet
www.buluyoo.com Yerli Arama Motoru

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
Google + Sayfamız
RSS Kaynağımız